Reklama

Jak zrobić spray odstraszający koty?

Właściciele kotów doskonale wiedzą, że ich czworonożni przyjaciele - zwłaszcza ci maili - potrafią nie raz nie dwa zrobić w domu i w ogrodzie niemały bałagan. Ich ofiarą padają najczęściej meble, firanki, ubrania i rośliny. Te ostatnie są często w stanie doszczętnie zrujnować. Aby powściągnąć niszczycielskie instynkty i ciągoty futrzastych przyjaciół, warto sięgnąć po tajną broń, czyli domowe spraye oparte na bazie olejków eterycznych. Lista ich zalet jest naprawdę długa. Przede wszystkim wydzielają aromaty, których czworonogi wprost nie znoszą i tym samym błyskawicznie je odstraszają. Poza tym działają naturalnie i są w pełni bezpieczne dla dzieci, a pod względem skuteczności przewyższają gotowe chemiczne preparaty. Jak przygotować naturalny środek odstraszający koty? Wskazówki można znaleźć poniżej.

Dlaczego domowy odstraszacz działa?

Destrukcyjne zachowania są wpisane w kocią naturę. Skłonność do drapania mebli, zrywania firanek czy "grzebania" w doniczkach z kwiatami wykazują zwłaszcza małe kociaki. Wyładowują w ten sposób energię, zabijają nudę i zaspokajają ciekawość. Dlatego już od maleńkości trzeba im wpajać odpowiednie nawyki, wyznaczać granice oraz wskazywać miejsca, które powinny omijać z daleka. Doskonałym narzędziem do tresury czworonogów są domowe odstraszacze przygotowywane z naturalnych składników. Kluczowa jest w nich zawartość olejków eterycznych. Koty mają bardzo wyczulony węch i na niektóre aromaty - zresztą podobnie jak człowiek - działają wręcz alergicznie. Futrzaste czworonogi wprost nie znoszą zapachu olejku eukaliptusowego, olejku z mięty pieprzowej, olejku lawendowego i olejku z trawy cytrynowej. Dlatego jeśli na ich bazie przyrządzisz preparat odstraszający i spryskasz nim meble, firanki bądź miejsca, w których stoją kwiaty, będą omijać je szerokim łukiem. Tym samym zabezpieczysz dobytek, nie narazisz na działanie chemii domowników (zwłaszcza dzieci) i będziesz spać spokojnie.

Jak przygotować środek odstraszający koty?

Przepisów na wykonanie domowych środków odstraszających koty jest co najmniej kilka. Właściciele czworonogów zalecają między innymi wykorzystanie olejku eukaliptusowego, olejku z mięty pieprzowej, olejku lawendowego i olejku z trawy cytrynowej. Wystarczy je w sumie tylko połączyć z wodą. Ale po kolei. Przygotuj butelkę z atomizerem. Napełnij ją do 3/4 objętości przegotowaną i wystudzoną wodą. Następnie dodaj po 10-15 kropli każdego z olejków eterycznych, czyli olejku eukaliptusowego, olejku z mięty pieprzowej, olejku lawendowego i olejku z trawy cytrynowej. (Aby wzmocnić działanie preparatu odstraszającego, ilość olejków można zwiększyć). Na koniec starannie połącz składniki, zakręć butelkę i spryskaj preparatem wszystkie te miejsce, które koty powinny omijać z daleka. (Warto upewnić się, czy środek nie pozostawia plam). Gotowe!

Sięgnij po skórkę z cytrusów

Przepis na środek odstraszający koty można także wzbogacić o cytrusy. Jest równie skuteczny i bezpieczny w działaniu. Pokrój skórkę z 2-3 pomarańczy, przygotuj olejek eukaliptusowy, odrobinę płynu do naczyń, butelkę z atomizerem i wyciśnij sok z połowy cytryny. Następnie wlej do garnka trzy szklanki wody, zagotuj ją, dodaj pokrojoną skórę z pomarańczy i gotuj miksturę przez około piętnaście minut. Następnie wystudź ją, przelej przez sito, dodaj sok z połowy cytryny oraz 10-15 kropel olejku eukaliptusowego i kilka kropel płynu do mycia naczyń. Starannie połącz wszystkie składniki. Gotową miksturę przelej do butelki z atomizerem, dokładnie nią potrząśnij i starannie spryskaj preparatem wszystkie te miejsca, w których kot może wyrządzić szkody. Na rezultaty prostego zabiegu nie trzeba długo czekać. Pamiętaj, że dla uzyskania jeszcze lepszych efektów można zwiększyć ilość nienawistnego dla nozdrzy czworonogów olejku eukaliptusowego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama