Reklama

Jak rozpoznać wiek kota?

Wiele osób decyduje się na adopcję kota. Niestety, nie zawsze można łatwo określić jego wiek. Ale istnieją metody, wykorzystywane przez weterynarzy, które mogą pozwolić oszacować to, ile ma lat. W jaki sposób rozpoznać wiek kota? Na co warto zwrócić uwagę? Oto garść wskazówek!

Wielkość kota

Czasami na podstawie gabarytów mruczka można określić, czy mamy do czynienia z osobnikiem młodym, czy dorosłym. Niestety, ta metoda nie zawsze się sprawdza. Oczywiście, łatwiej jest przyjąć, że adoptowaliśmy kocię, ale warto również wiedzieć, że niektórzy seniorzy nie osiągają pokaźnych rozmiarów. Przyjmuje się, że nowonarodzony kot osiąga wagę około 100 gramów i z każdym miesiącem przybiera tyle samo: dlatego roczny pupil powinien ważyć około kilograma. Jeśli chcemy oszacować wiek kota, trzeba sprawdzić inne znaki, które mogą zdradzić to, ile nasz pupil ma lat.

Sprawdź zęby!

Stan uzębienia kota jest lepszym wyznacznikiem, który może zdradzić, w jakim wieku jest nasz pupil. Kocięta rodzą się bezzębne, dopiero około ósmego tygodnia życia pojawiają się pierwsze mleczaki i w tym czasie powinien mieć ich 26. Kiedy mruczek dożywa trzeciego i czwartego miesiąca, trwa wymiana zębów na stałe - proces ten trwa do szóstego miesiąca życia. Zdrowy, półroczny kot powinien mieć w swojej szczęce 30 zębów, o ile nie stracił ich wskutek wypadków. 

Do pierwszego roku życia zęby kotów są śnieżnobiałe i lśniące. Gdy zbliża się do swoich drugich urodzin, pojawiają się pierwsze przebarwienia - stają się one bardziej szare i żółte oraz tracą charakterystyczny błysk. Wiek kota może zdradzić obecność kamienia nazębnego - proces ten trwa od trzeciego do szóstego roku życia. 

Koci seniorzy, czyli tacy, którzy osiągnęli dekadę, mają widoczne braki w uzębieniu oraz można wyraźnie zauważyć ich zużycie.

Sprawdź łapki!

Wiek naszego kota zdradza stan jego łapek. Najpierw warto przyjrzeć się znajdującym się na nich "poduszeczkom". Młode koty mają je bardzo delikatne i miękkie - dopiero z czasem skóra staje się na nich grubsza i bardziej szorstka. Wówczas też można zauważyć na nich popękania, zwłaszcza wtedy, gdy nasz mruczek wychodzi na świeże powietrze. 

Co jeszcze może posłużyć ocenie wieku kota? Stan jego pazurów - zarówno młode, jak i starsze mruczki pielęgnują je, np. ostrząc o twarde przedmioty, a także wygryzając wierzchnie ich części, tzw. łuski. Starszy kot, z racji wieku, będzie miał widoczne ślady zużycia pazurów. Oczywiście, nie chodzi o ich długość, ale ich stan: seniorzy mają częstszą tendencję do ich łamliwości oraz rozdwajania się. 

Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama