Reklama

Jak oduczyć kota gryzienia i drapania?

Koty to jedne ze zwierząt, które - na równi z psami - najczęściej mieszkają w naszych domach. Decydując się na kota, musimy pamiętać, że zęby i pazury odgrywają w jego życiu bardzo istotną rolę. Zatem, jeśli zdecydujesz się na kota, wiedz, że jest to zwierzę, które gryzie i drapie, aczkolwiek odpowiednie wychowanie i postępowanie z kotem sprawi, że od kocich pazurów nikt nie ucierpi.

Dlaczego kot drapie?

Pazury są dla niego bardzo ważne, służą mu jako broń. Kot dzięki pazurom może polować oraz uciekać przed niebezpieczeństwem i wspinać się na drzewa. W naturze kot używa pazurów cały czas. Wdrapuje się, wspina i wskakuje na różne powierzchnie. Kot, który przebywa na wolności, wspina się na drzewa, murki itp. A kot, którego życie zamknięte jest w czterech ścianach naszych mieszkań, wspina się na najwyższe przedmioty, jakie widzi np. na meble. Jeśli wychodzisz do pracy i zostawiasz kota na dłuższy czas samego, on znudzony może podrapać ci krzesła, tapety czy firanki. Drapiąc, kot chce również zwrócić uwagę na siebie i pokazać właścicielowi, że jest.

Agresywny kot

Mówi się, że koty bywają agresywne. Są koty, które akcentując swoją niezależność, nie lubią być głaskane, dotykane i brane na ręce. Jeśli tego nie uszanujesz, musisz liczyć się z tym, że twoja ręka zostanie podrapana. Podobnie, gdy bawisz się z agresywnym, rozzłoszczonym kotem, pamiętaj, że rozładuje negatywne emocje, wbijając pazury w twoje ciało.

Co zrobić, aby kot nie gryzł?

Małego kota ucz, żeby nie używał zębów i nie pozwól mu na gryzienie.

Trzymaj się poniższych zasad, dzięki którym, o ile będziesz je konsekwentnie przestrzegał, twój kociak nie będzie cię gryzł.

1. Nie dawaj kociakowi gołej ręki lub stopy do gryzienia. Nawet w zabawie. Kot, nie wie, że to żarty i kiedy urośnie będzie w ten sposób zadawał ból.

2. Pozwalaj gryźć zakryte części ciała np. rękę w rękawicy. Nauczysz w ten sposób kota różnicy pomiędzy zakrytymi, a gołymi częściami ciała.

3.Jeżeli kot zaczyna używać zębów, ty zacznij syczeć. Jeżeli to nie zadziała, możesz głośno pisnąć. W ten sposób komunikuje się koci świat, jeśli dzieje mu się coś złego. Ważne, abyś nie wykorzystywał tych dźwięków zbyt często i w innych sytuacjach.

4. Nie bij kota. Agresja i kary fizyczne tylko prowokuje kota do obrony własnej.

5. Stanowczym i zdecydowanym tonem powtarzaj komendy, aby nie gryzł! Koty są inteligentne i po tonie, jakim wypowiadasz polecenia, powinien zrozumieć, o co ci chodzi.

6. Możesz spryskać kotu pysk wodą z domowego rozpylacza (takiego do kwiatów). Tylko delikatnie! Zwierzak się przestraszy, pewnie ucieknie, ale wyniesie z tego ważną naukę. Gryzienie właściciela zacznie mu się kojarzyć z karą i utratą przywilejów.

Jak reagować na gryzienie?

Nigdy nie pozwalaj kotu, aby cię gryzł. Nie ma znaczenia wiek kota. Jeśli nie wychowujesz kociaka od małego, ale masz pod opieką dorosłego osobnika, nie tłumacz złych zachowań, złym wychowaniem. Nie możesz tolerować gryzienia.

Jeśli w trakcie zabawy poczujesz, że kot zbyt mocno gryzie twoją dłoń, absolutnie jej nie odsuwaj. Gdy wyrwiesz rękę, zadziała koci instynkt, który nakaże mu jeszcze silniejsze zaciśnięcie szczęki. Postaraj się delikatnie wepchnąć dłoń do kociego pyska – wówczas niemal na pewno zwolni on uścisk.

Pamiętaj o konsekwencji

Jako właściciel kota nie możesz dopuszczać do sytuacji, w której kot nie rozumie, czego od niego wymagasz. Będzie tak, jeśli raz pozwolisz mu się gryźć, a innym razem będziesz to piętnować. Pupil otrzyma sprzeczne komunikaty i na pewno niczego się nie nauczy. W domu musi obowiązywać prosta zasada: nie gryziemy ani właściciela, ani innych domowników.

Zapobieganie drapaniu przez koty

Jeśli twój kot drapie, a ty masz już dość pozaciąganych dywanów, foteli i firan? Przygotuj mu drapak, czyli specjalny przedmiot, na którym będzie mógł bezkarnie ścierać pazury. Specjalne drapaki można kupić w sklepach zoologicznych, ale możesz też własnoręcznie przygotować drapak dla swojego kociaka. Najprostszy sposób to kawałek materiału, w wielkości większej od kota. Materiał przybij lub przywiąż sznurkiem do drewienka - i drapak gotowy. Teraz wystarczy postawić drapak w miejscu, w którym kot najczęściej zabiera się za drapanie.

Podcinanie pazurów

Aby kot swoimi pazurkami nie robił nikomu krzywdy, warto je podcinać. Obcina się tylko końcówkę pazura i to bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić jej żywej części. W sklepach zoologicznych możesz kupić specjalne nożyczki do obcinania kocich pazurów. Jednak, jeśli nie czujesz się pewnie, najlepiej udaj się w tej sprawie do weterynarza.

Warto również zwrócić uwagę na to, jak kot zachowuje się przed samym gryzieniem. Jeśli marszczy pysk, pokłada uszy, prycha, uderza ogonem, to jest to znak, że przyjmuje postawę agresywną. Jej konsekwencją będzie właśnie gryzienie. Wówczas od razu reaguj!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama