Reklama

Lanolina: Sekret gładkiej skóry i zdrowych włosów

Lanolina to naturalna substancja, która jest wykorzystywana do produkcji wielu kosmetyków oraz lekarstw. Perfekcyjnie nawilża skórę i zapobiega nadmiernej utracie wody. Zwiększa też wchłanianie towarzyszących jej substancji odżywczych i chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi – zimnem i wiatrem. Przyspiesza też gojenie ran, zwalcza stan zapalny i nadaje skórze elastyczności i miękkości. Wzmacnia włosy, chroniąc je przed rozdwajaniem i łamaniem. Jest składnikiem nie tylko kosmetyków i środków do prania, ale też leczniczych maści. Czym właściwie jest lanolina i dlaczego tak korzystnie wpływa na naszą skórę?

Reklama

Czym jest lanolina?

Lanolina to wosk wydzielany przez gruczoły łojowe owiec. Zwierzęta posiadające wełnę gromadzą tłuszcz, kiedy warunki atmosferyczne są dla nich niekorzystne. Lanolinę pozyskuje się w trakcie strzyżenia owiec i specjalnej obróbki wełny. W pierwszej fazie owczy wosk jest kleisty, ma żółto-brązową barwę i specyficzny zapach. Po upraniu wełny tłuszcz się odwirowuje, a następnie oczyszcza, co pozbawia go dotychczasowego zapachu. Lanolina składa się ze steroli, estrów, alkoholi i kwasów. Wykazuje podobne cechy do warstwy lipidowej ludzkiej skóry, dlatego jest tak świetnie tolerowana przez nasz organizm.

Właściwości lanoliny

Lanolina jest idealnym środkiem do pielęgnacji skóry – nawilża ją, chroni przed zimnem i wiatrem, a także zapewnia jej gładkość i elastyczność, zapobiega też narastaniu naskórka. Jest świetnym emulgatorem – wiąże wodę, tworząc emulsję wykorzystywaną w produkcji kosmetyków. To bardzo ważny składnik, bo zapobiega rozwarstwianiu się kosmetyków. Wykazuje też właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne – przyspiesza gojenie się ran. Lanolina jest również skuteczna w walce z atopowym zapaleniem skóry oraz łuszczycą.

Zastosowanie lanoliny

Właściwości lanoliny sprawiają, że jest wykorzystywana w produkcji kosmetyków, farmaceutyce, a nawet w przemyśle. Znajdziemy ją w balsamach, kremach do rąk, pomadkach, mydłach czy dezodorantach. Wykorzystuje się ją do produkcji kremów do suchej cery, nie wytwarzającej wystarczającej ilości sebum. Przetworzony owczy wosk wchodzi też w skład kosmetyków do włosów – szamponów i odżywek – wzmacnia włosy, zapobiega ich łamaniu i rozdwajaniu, ułatwia rozczesywanie. Farbowanym włosom dłużej zapewnia intensywny kolor. Lanolinę znajdziemy także w zmiękczających płynach do prania i płukania.

W farmacji wykorzystuje się ją do produkcji maści łagodzących stany zapalne skóry. Poleca się je matkom karmiącym piersią, które mają popękane brodawki. Lanolina wchodzi też w skład maści pielęgnacyjnych dla dzieci, w tym niemowląt. Jest składnikiem specyfików na atopowe zapalenie skóry i łuszczycę.

Przemysł wykorzystuje lanolinę do produkcji bandaży opatrunkowych, prezerwatyw, a także środków antykorozyjnych i smarów do natłuszczania mechanizmów.

Lanolinę w czystej postaci można kupić w aptekach i sklepach internetowych. Kosmetyki, które ją zawierają, są ogólnodostępne w drogeriach i perfumeriach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama