Reklama

Jakie są terminy ważności kosmetyków?

Stary tusz do rzęs. Rozwarstwiony podkład. Niemodna paletka cieni. Kosmetyczka każdej kobiety zawiera, jedną, dwie lub nawet trzy rzeczy, których nie może się ona pozbyć. Jednak nadszedł czas, aby przygotować kosze na śmieci, ponieważ kosmetyki mają swoją datę ważności! Wiele produktów zawiera konserwanty, które zabijają często występujące bakterie, jednak nie mogą tego robić odpowiednio szybko, jeśli są wystawione na działanie powietrza. W takiej sytuacji twoja twarz nie jest chroniona przed zarazkami. Poniżej znajdziesz listę dat ważności danych kosmetyków, dzięki czemu twoja kosmetyczka i skóra pozostaną czyste.

Reklama

Tusz do rzęs

Wyrzucaj go co 3 miesiące.

Maskara jest najprawdopodobniej najbardziej narażonym na bakterie produktem, ponieważ jest ona często otwierana i zamykana, przez co jest wystawiona na działanie bakterii znajdujących się w powietrzu. Jej szczoteczka ma styczność z naszymi oczami, dlatego też narażona jest na bakterie, które powodują swędzenie oczu, zaczerwienienie lub nawet zapalenie spojówek.

Podkład

Wyrzucaj go co roku lub co dwa lata, w zależności od rodzaju produktu.

Data ważności podkładu może się różnić w zależności od jego formuły: płynny czy w pudrze lub oparty na składniku, jakim jest olejek, może się starzeć szybciej niż jego bardziej stałe odpowiedniki. Niezależnie od tego ważne jest, aby wyrzucać podkład wtedy, kiedy zaczyna się on rozwarstwiać, zmieni kolor, zacznie inaczej pachnieć lub stanie się gęsty.

Eyeliner

Wyrzucaj go co 3 miesiące lub co dwa lata.

Podobnie jak maskara, eyeliner w płynie powinien być wymieniany co 3 miesiące. Wiąże się to z jego częstym kontaktem z twoimi oczami. Jednak eyelinery w kredce mogą być używane nawet do dwóch lat pod warunkiem, że są one regularnie ostrzone i odświeżane.

Szminka, błyszczyk i konturówka do ust

Wyrzucaj co dwa lata.

Jeśli chodzi o pomadki i błyszczyki, to w trakcie ich użytkowania bardzo łatwo jest zorientować się, że trzeba je wyrzucić. Szminki wysychają, a błyszczyki stają się bardziej klejące. Z kolei konturówki do ust mogą być używane dwa lata lub dłużej pod warunkiem, że są regularnie ostrzone.

Balsam do ciała

Wyrzucaj go co dwa lata.

Balsamy do ciała w słoiczkach psują się szybciej niż te w butelkach z dozownikami, ponieważ opakowanie chroni ich zawartość przed bakteriami znajdującymi się w powietrzu. To, że balsam nadaje się do wyrzucenia, można zauważyć po tym, że zmienił swój kolor lub zapach.

Perfumy

Wyrzucaj je co dwa lub trzy lata (czasami perfumy mogą być zdatne do użytku dłużej...jednak najlepiej by było sprawdzić ich datę ważności na opakowaniu).

Trudno uwierzyć w to, że perfumy nie są wieczne, jednak wraz z upływem czasu ich zapach może się zmieniać. Dlatego najlepiej przechowywać perfumy w chłodnym i ciemnym miejscu, aby ich zapach był świeży jak najdłużej.

Lakier do paznokci

Wyrzucaj go co rok.

Lakiery do paznokci wraz z upływem czasu stają się gęste, dlatego zazwyczaj bardzo łatwo zauważamy, kiedy należy je wyrzucić. Możesz przedłużyć życie swojego ulubionego koloru, przechowując go w chłodnym i suchym miejscu lub dodając do niego odrobinę rozcieńczacza do lakierów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama