4 sposoby jak własnoręcznie zrobić perfumy

Nie możesz znaleźć odpowiedniego dla ciebie zapachu perfum? Wszystkie dostępne na rynku perfumy szybko ci się nudzą? Jeżeli chcesz stworzyć swój własny zapach, który będzie najlepiej definiował twoją osobowość i dzięki niemu poczujesz się szczęśliwsza, mamy dla ciebie kilka wskazówek. Zrób swoją własną kompozycję, która stanie się twoim podpisem, wszyscy znajomi będą kojarzyć ją tylko z tobą, będzie jedyna, oryginalna i niepowtarzalna. W trakcie komponowania, nie zapomnij aby dokładnie przeczytać wszystkie ulotki i przeprowadzić testy alergiczne.

Alkohol + baza

Jest to najprostszy sposób na stworzenie swojej własnej mieszanki. Potrzebujesz olejku (na przykład olejek jojoba, lub olej z gorzkich migdałów), wódki (lub spirytusu), wody destylowanej i wybranych olejków eterycznych. Aby stworzyć profesjonalne perfumy, musisz pomieszać przynajmniej 3 nuty zapachowe. Zacznij od znalezienia mieszanki idealnej. Ten etap przejdziesz wyłącznie metodą prób i błędów. Połącz ze sobą nuty bazowe, średnie i wysokie w proporcji  3:5:2, a następnie modyfikuj mieszankę w wybranym przez ciebie kierunku. Jeżeli nie wiesz co oznaczają podane nazwy wyjaśniamy: nuty bazowe są najtrwalsze i jednocześnie najdłużej pozostają na skórze, nuty średnie z kolei ulatniają się zdecydowanie szybciej, a nuty wysokie pachną najmocniej, ale i najszybciej wietrzeją. Możesz użyć dodatkowo zapachów z kategorii nut łączących, które dodatkowo spajają perfumy, w jedną dopasowaną kompozycję. Kiedy znajdziesz idealne połączenie, możesz przejść do rozcieńczania w mieszance wody i alkoholu.  Gotowe perfumy przelej do ozdobnej buteleczki i ciesz się ich wyjątkowym zapachem przez długi czas.

Dokładny podział zapachów znajdziesz w książkach tematycznych, ale podstawowy podział możesz przeczytać poniżej:

  • nuty bazowe: drzewo cedrowe, cynamon, paczula, drzewo sandałowe, wanilia, mech, paproć;
  • nuty średnie: goździk, pelargonia, trawa cytrynowa, ylang-ylang, neroli, gałka muszkatołowa;
  • nuty wysokie: bergamotka, jaśmin, lawenda, cytryna, limonka, neroli, orchidea, róża;
  • nuty łączące: wanilia, lawenda.

Perfumy w kremie

Perfumy o stałej konsystencji są idealną propozycją, jeżeli zawsze chcesz mieć pod ręką coś co pięknie pachnie. Weź dwie części oleju (na przykład kokosowego albo olejku jojoba) na jedną część wosku pszczelego. Stop całość i dodaj po 10 kropli olejku eterycznego na każdą łyżkę mieszanki. Możesz połączyć różne nuty zapachowe lub wybrać jeden, ulubiony aromat. Najlepiej jednak zrób kilka wersji.  Po dokładnym wymieszaniu, przelej perfumy do zamykanego pojemniczka, w którym będą przechowywane i pozwól im zastygnąć. Wrzuć opakowanie do torebki i używaj zawsze kiedy będziesz mieć na to ochotę. Możesz również użyć ich jako własnoręcznie zrobionego prezentu.

Olejek zapachowy do ciała

Jest to niemal najprostszy sposób przygotowania perfum w domu. Wystarczy, że  weźmiesz zwyczajny olej (dobrym rozwiązaniem będzie tu olejek jojoba, ponieważ długo zachowuje swoje właściwości o nie zmienia zapachów) i kilka olejków eterycznych. Dobierz odpowiednią dla ciebie kompozycję, dodawaj około 10 kropli olejków zapachowych na każdą łyżkę oleju i pomieszaj wszystko dokładnie. Aplikuj na osuszoną skórę i pozwól olejkowy wchłonąć się. Możesz również delikatnie rozcierać zapach na skórze. Olejek dodatkowo zapewni nawilżającą warstwę, która ukoi suchą skórę. W trakcie użytkowania olejek może stopniowo tracić swój aromat, ale nie oznacza to że trzeba go wyrzucać. Wystarczy dodać troszkę olejków aromatycznych i będzie jak nowy.

Woda kolońska

Jest to prosty, jednak długotrwały proces. Użyj suszonych ziół lub świeżych zerwanych prosto z ogródka. Zalej je wódką i pozwól wszystkim aromatom przeniknąć. Potrzebują na to kilku tygodni. Po tym czasie odcedź  płyn i przelej go do ozdobnej buteleczki. Jeżeli aromat jest dla ciebie zbyt słaby, możesz dodać nieco olejku eterycznego. Możesz cieszyć się już swoimi własnoręcznie przygotowanymi perfumami. Są nie tylko odzwierciedleniem twojej osobowości, ale są też zrobione wyłącznie z naturalnych składników, bez dodatków chemicznych substancji. Nie czekaj ani chwili dłużej, już dziś przygotuj swoje ekologiczne perfumy

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama