Reklama

Menu start Windows 10 - jak działa?

Czeka cię zmiana systemu operacyjnego na Windows 10, ale masz pełno obaw, czy poradzisz sobie z obsługą menu? Przeczytaj artykuł, a przekonasz się, że nie taki wilk straszny jak go malują. W systemach Microsoftu wszystko zaczyna się od menu start. W Windows 10 menu różni się nieco od wersji wcześniejszych, ponieważ jest zaprojektowane dla komputerów jak i tabletów dotykowych i zmienia się w zależności od platformy.

Na komputerze, prawa strona menu zapełniona jest rzędami przycisków, z których każdy odpowiada różnego rodzaju aplikacjom, zaprojektowanym głównie dla ekranów dotykowych. Natomiast po lewej stronie są zarówno aplikacje, programy jak i foldery z których najczęściej korzystamy.

Z kolei na tablecie, przyciski aplikacji są na całym ekranie, a żeby dostać się do lewej części menu którą mamy na komputerze, musimy nacisnąć przycisk w lewym górnym rogu ekranu. Gdy to zrobimy, menu pojawi się w standardowym położeniu, czyli w lewej części ekranu.

Pomimo zmiany designu w Windows 10, z poziomu Menu Start, nadal możemy uruchamiać programy, zmieniać konfigurację systemu, uzyskać pomoc, czy chociażby wyłączyć system żeby zrobić sobie przerwę.

Przyciski z prawej strony ekranu nie są tylko na pokaz. Dla przykładu, aplikacja kalendarza jest regularnie odświeżana, pokazując nam datę jak i zbliżające się zapisane wydarzenia, a w przycisku poczty możemy zobaczyć początki naszych maili.

Twoje Menu Start będzie zmieniać się na bieżąco wraz z dodawaniem przez Ciebie programów i aplikacji, co czyni je unikatowym, a jeśli stwierdzisz, że nie potrzebujesz jakiejś ikony, możesz ją po prostu usunąć.

Wypróbuj tych tricków, by zaznajomić się z nowym Menu:

By uruchomić program lub aplikację, kliknij na jej nazwę lub ikonę, a program się uruchomi. Pamiętaj, że jeśli korzystasz z klawiatury możesz użyć przycisku start.

Nie znalazłeś aplikacji której szukasz? Nie ma problemu, wystarczy, że naciśniesz przycisk Wszystkie Aplikacje w lewym dolnym rogu, a wszystkie programy i aplikacje pojawią się posortowane alfabetycznie w kolumnie. Wystarczy już tylko znaleźć to czego szukasz.

Na ekranie dotykowym możesz poruszać się po Menu palcem, wystarczy wyobrazić sobie, że jest ono kartką leżącą na stole. Gdy Ty przesuwasz palec, zawartość przesuwa się razem z nim.

Jeśli przesiadasz się z Windowsa 8, pamiętaj, że Windows nie ma już poukrywanych podmenu z każdej strony ekranu, zostaje tylko jedno, w prawym dolnym rogu. Wystarczy, że najedziesz na niego, a zobaczysz podgląd pulpitu, co może być przydatne gdy potrzebujesz szybko znaleźć coś co właśnie tam się znajduje. Po odsunięciu kursora, podgląd znika.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama