Reklama

Jak wyczyścić klawiaturę i monitor?

Niezależnie od tego, jak bardzo dbasz o swój komputer, zabezpieczasz go i chronisz, nie jesz przy nim i nie pijesz, to i tak w pewnym momencie spostrzeżesz, że klawiatura czy monitor laptopa wymaga gruntownego wyczyszczenia. Pamiętaj też, że klawiatury są pokaźnym siedliskiem bakterii. Podpowiadamy, przy użyciu jakich środków pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i zarazków z klawiatury i monitora.

Reklama

Sposoby na czyszczenie klawiatury

Sposobów na czyszczenie klawiatury jest co najmniej kilka. Technikę pielęgnacyjną warto dostosować do stopnia zabrudzenia naszej klawiatury. Zanim przystąpisz do działania, odpowiednio zagospodaruj swój czas. Zrób analizę, jak dużo go masz i odpowiednio dobierz metody.

Czyszczenie klawiatury: Od czego zacząć?

Przystępując do czyszczenia laptopa, zacznij od przetarcia wilgotną szmatką touchpada oraz obszarów zewnętrznych- dookoła klawiatury. Staraj się używać takiej szmatki, która się nie strzępi i nie zostawia kłaczków. Gdy już boki klawiatury mamy przetarte, musimy przystąpić do czyszczenia klawiszy ze znakami. Każdy klawisz trzeba starannie przetrzeć i usunąć z niego wszelkie zabrudzenia.

Czym czyścić laptopa?

Do czyszczenia klawiatury laptopa idealnie nadaje się alkohol izopropylenowy. Nie wolno z kolei sięgać po alkohol etylowy. Gdy go użyjesz, to oczywiście pozbędziesz się brudu, ale usuniesz również oznaczenia klawiszy. Wszelkie zanieczyszczenia, które skumulowały się pomiędzy klawiszami, usuniesz patyczkami przeznaczonymi do czyszczenia uszu.

Ściereczki z płynem bakteriobójczym

Do mycia laptopa nadają się również ściereczki z płynem bakteriobójczym. Są bardzo proste w użyciu - wystarczy, że delikatnie przejedziemy nimi po klawiszach, a bakterie i brud znikną. Minusem używania ściereczek, jest to, że nie umożliwią

nam czyszczenia wewnętrznej części klawiatury, ale z pewnością pomogą nam zachować ją we względnej czystości.

Sprężone powietrze czyści klawiaturę

Sprężone powietrze doskonale nadaje się do czyszczenia laptopa. Można je kupić w każdym sklepie z akcesoriami do komputera. Przy użyciu sprężonego powietrza szybko i sprawnie usuniesz zabrudzenia i kurz ze swojej klawiatury. Trzeba tylko zachować kilkucentymetrową odległość - z uwagi na skraplanie się wody - od rurki doprowadzającej do klawiatury. Rurkę powietrza należy prowadzić pod kątem, aby wydmuchać zanieczyszczenia, a nie dopychać jej głębiej pod klawisze.

Odkurzacz USB - gadżet do czyszczenia

Malutki odkurzacz podłączany kablem UBS zapewni nam usuwanie z klawiatury okruchów i resztek np. po ciastkach i chipsach. Gadżet ten, w dość niskiej cenie, dostępny jest na aukcjach w internecie.

Czym wyczyścić klawiaturę w biurze?

Jeśli twój służbowy laptop wymaga czyszczenia, użyj w tym celu żółtych karteczek samoprzylepnych. Metoda jest skuteczna i prosta, ale nieco pracochłonna. Wystarczy część z klejem wsunąć pomiędzy klawisze. Jeśli nie posiadasz samoprzylepnych karteczek, w roli narzędzia do czyszczenia idealnie sprawdzi się również taśma klejąca. Przylgną do niej - podobnie jak do karteczek samoprzylepnych - wszelkie zanieczyszczenia.

Czym czyścić monitor?

Do czyszczenia monitora nigdy nie używaj środków zawierających alkohol, bo zwiększysz ryzyko uszkodzenia wyświetlacza.

Lepiej zastosuj metodę pielęgnacji z użyciem suchej i delikatnej szmatki. Najlepiej tej przeznaczonej do czyszczenia okularów. Jeśli monitor jest tylko zakurzony, ten sposób w zupełności wystarczy. Przy mocniejszych zabrudzeniach możesz użyć dwóch szmatek: jedną lekko zwilżoną letnią wodą, a drugą suchą. Pamiętaj, że monitora nie można moczyć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama