Reklama

Jak czyścić ekran laptopa?

Laptop jest urządzeniem, przy którym spędzamy mnóstwo czasu. Korzystamy z niego zarówno w domu, jak i zabieramy w podróże. Praca, nauka, rozrywka, utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi – to wszystko mamy pod ręką. Każda z tych aktywności wiąże się jednocześnie z narażeniem sprzętu na liczne zabrudzenia. Najbardziej wrażliwą częścią jest ekran. Zadbajmy o niego, by komputer posłużył nam jak najdłużej. Mocne detergenty odpadają, więc upewnij się, że wiesz, jak wyczyścić ekran laptopa.

Reklama

Czyszczenie laptopa: Podstawy

Zakup upragnionego urządzenia zaczyna się od poszukiwania i porównywania najlepszych parametrów oraz cen. Skoro wkładamy tyle energii w to, jaki wybrać laptop, skupmy się też nad jego konserwacją. Jeśli robi się to regularnie, czyszczenie laptopa zajmuje tylko kilka minut. Systematyczne usuwanie kurzu i innych zabrudzeń przedłuża żywotność elektronicznych akcesoriów. Przed podjęciem jakichkolwiek czynności, należy wyłączyć laptop i odłączyć go od zasilania.

Czym wyczyścić ekran laptopa?

Przed czyszczeniem laptopa warto zaopatrzyć się w miękką ściereczkę. Najlepiej, by była wykonana z mikrofibry, która jest bardzo delikatna, miękka i nie rozwarstwia się pod wpływem wilgoci. Nitkom i kłaczkom na ekranie komputera mówimy stanowcze: nie! Odpadają również papierowe ręczniki i papier toaletowy.

Unikać należy mocnych detergentów, w których składzie znajdują się alkohol, aceton i amoniak. W sklepach z elektroniką znajdziemy dedykowane zestawy produktów do czyszczenia ekranów, jednak do codziennego użytku w zupełności wystarczy domowy sposób, czyli ściereczka z kilkoma kroplami wody.

Jeśli na ekranie nie widać tłustych śladów i plam, a problemem jest jedynie kurz, można ograniczyć się do przetarcia powierzchni suchą szmatką.


Jak czyścić ekran laptopa?W pierwszej kolejności przykrywamy klawiaturę komputera czystą szmatką albo kawałkiem tektury. Ochrona przed wilgocią ma tu pierwszorzędne znaczenie.

Niezależnie od tego, jaki środek do czyszczenia wybierzemy, nie nakładajmy go bezpośrednio na ekran. Mógłby trwale uszkodzić delikatną powierzchnię, a ściekający płyn przedostać się do dolnego panelu komputera, niszcząc elektronikę.

Wilgotną ściereczką z mikrofibry, nasączoną minimalną ilością wody lub wybranego preparatu, przecieramy ekran okrężnymi ruchami. Nie wolno dociskać matrycy ani jej szorować - takie manewry stanowią gwarancję pojawienia się rys i trwałych uszkodzeń. Gdy stan ekranu jest zadowalający, dla pewności przetrzyjmy go drugą - suchą szmatką.

Do usunięcia brudu, kurzu i pyłu z narożników ekranu można użyć patyczków kosmetycznych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama