Reklama

Jak bezpiecznie korzystać z internetu?

Korzystając z internetu, ciągle jesteśmy narażeni na przeróżne niebezpieczeństwa. Agresywne reklamy, fałszywe e-maile, wirusy czy próby wyłudzenia naszych personalnych danych. Jak bezpiecznie korzystać z internetu? Jak zabezpieczyć się przed wirusami? Jak uniknąć włamania się na konto? Dzisiaj, w kilku prostych krokach, przygotujemy was na to wyzwanie.

Reklama

Poczta e-mail

Najbardziej łakomy kąsek dla hakerów i internetowych złodziei. Tajemnicze wiadomości od zaginionej rodziny, wygrane w konkursach, fałszywe wiadomości od banku. Pierwsza, najważniejsza reguła: nie otwieraj wiadomości, które wydają ci się podejrzane! To może spowodować zainfekowanie twojego komputera i wyciek twoich osobistych danych!

Najpopularniejsze skrzynki e-mail posiadają specjalne algorytmy zabezpieczające nas przed atakiem, wystarczy zajrzeć w folder SPAM, aby się przekonać, ile nasza skrzynka odsiewa dziennie niebezpiecznych wiadomości.

Przeglądarka internetowa

• Nie pobieraj plików z nieznanych źródeł i stron www,

• Kiedy korzystasz z serwisów bankowych, aukcyjnych czy społecznościowych, sprawdzaj w polu paska adresu, czy połączenie jest bezpieczne (adres ma początek https://),

• Jeśli zauważysz coś dziwnego w wyglądzie serwisu, sprawdź, czy aby na pewno jest to strona, do której chcesz się zalogować. Być może portal zmienił wygląd, być może zostałeś przekierowany na fałszywą stronę, która chce wykraść twoje dane osobowe,

• Nie wierz w dostęp do kinowych nowości po wysłaniu SMS-a. Najczęściej są to fałszywe serwisy, które pod przykrywką, mogą okraść cię na wiele set złotych, przez aktywację bardzo drogiej subskrypcji SMS,

• Nie korzystaj z pirackich stron udostępniających pliki torrent,

• Nigdy nie podawaj danych swojej karty debetowej lub kredytowej na stronach, gdzie nie ma certyfikatu bezpieczeństwa twojego banku!

Jeśli nie jesteś pewien, co do wykonywanej transakcji, skontaktuj się ze swoim bankiem lub bezpośrednio ze sprzedawcą, bądź serwisem, przez który chcesz dokonać transakcji,

Zainstaluj antywirusa

Jeśli chcesz bezpiecznie korzystać z internetu musisz zainstalować antywirusa.

W sieci dostępnych jest wiele darmowych antywirusów, które zapewniają nie tylko bezpieczeństwo komputera, ale również chronią nas przed fałszywymi witrynami.

Sieci WI-FI

W galeriach handlowych, restauracjach, na dworcach czy w autobusach, coraz częściej spotyka się bezpłatny dostęp do internetu przez WI-FI. Takie połączenie nie jest zabezpieczone i daje możliwość hakerom włamania się na twój komputer czy smartfon. Pamiętaj, aby nie logować się przez publiczne WI-FI do stron serwisów społecznościowych, bankowych czy innych, gdzie wymagane jest podanie twojego loginu i hasła.

Bezpieczeństwo smartfona

Również przez aplikacje zainstalowane w naszym smartfonie, możemy narazić się na ataki. Pamiętajmy, aby pobierać je z legalnych i pewnych źródeł. Najczęściej do ich pobierania służy zainstalowana już fabrycznie aplikacja, dostosowana do systemu naszego smartfona.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama