Reklama

Zagrożenia w internecie: Jak się chronić?

Dostęp do internetu ma dzisiaj praktycznie każdy. Już nawet paroletnie dzieci wiedzą, jak poruszać się w wirtualnym świecie i jakie ikonki nacisnąć, aby móc się pobawić, pograć, czy przeczytać coś ciekawego. Jednak surfując w sieci, musimy mieć się na baczności. Internet to nie tylko zabawa, swoboda i spora dawka rozrywki. Muszą o tym wiedzieć zarówno dorośli jak i dzieci, którym należy przekazywać informacje o zagrożeniach, z jakimi można się zetknąć w wirtualnym świecie. Lekceważąc problemy, możemy narazić nasze pociechy na rozmaite niebezpieczeństwa i przysporzyć sobie sporo kłopotów. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Podpowiadamy

Zagrożenia występujące w sieci

Jeśli korzystasz z internetu, powinieneś wiedzieć, że występuje coś takiego jak: wirus komputerowy. Znaczenie słowa wirus w kontekście informatycznym jest bardzo szerokie. Stosowane jest do opisywania klasycznych wirusów, ale również robaków, które potrafią samodzielnie się replikować i rozsyłać poprzez pocztę do naszych kontaktów. Często o wirusach mówi się w kontekście infekcji poprzez nośniki USB, ale mogą one rozpowszechniać się praktycznie w dowolny sposób - wystarczy plik, do którego mogą się dołączyć; bywają też częścią większego oprogramowania. Wirusy infekują twój komputer, zajmują pliki, powodują, że mogą stać się one nie do odczytania, niszczą dane, a w skrajnych przypadkach nawet twarde dyski i płyty główne.

Hasła internetowe

Na co dzień korzystamy z coraz większej ilości serwisów. Wiąże się to z koniecznością zapamiętywania coraz większej ilości haseł i loginów. By ułatwić sobie życie, pozwalamy zapamiętywać hasła przeglądarkom internetowym i korzystamy z funkcji automatycznego logowania. Z pozoru praktyczne działanie może poskutkować poważnymi problemami stresem, gdy nasz komputer lub smartfon wpadnie w niepowołane ręce. Wszystkie dwoje dane, które udostępniasz, pliki, zdjęcia i informacje mogą dotrzeć do kogoś, do kogo nie powinny.

Zagrożenia wirtualnego świata

Do innych zagrożeń, na które możemy natknąć się w sieci, zaliczyć należy m.in. nieodpowiednie treści. Najbardziej groźne dla dzieci i młodzieży są witryny o charakterze pornograficznym lub przesiąknięte przemocą. Rodzice, nauczyciele i wychowawcy powinni dbać o to, aby dzieci nie miały dostępu do zakazanych stron. Można w tym celu zakładać blokady, a także ściągać specjalne aplikacje i wprowadzić nadzór rodzicielski nad treściami, które czytają nasze dzieci.

Hejt w internecie

Dużo słyszy się o hejcie w internecie. Jeśli nie do końca wiesz, co oznacza to słowo, przeczytaj poniższe informacje i nie bądź obojętny na to modne, chociaż tak bardzo krzywdzące zjawisko.

Co to jest hejt?

Hejt to pełne nienawiści, pogardy i złości działanie danej osoby w internecie. Hejt może być skierowany zarówno wobec konkretnej osoby, jak i grupy osób np. do przedstawicieli danego narodu, płci, czy osób o innym światopoglądzie niż ten, który hejter reprezentuje. Dotyczy to często poglądów politycznych, wyznania, orientacji seksualnej itp.

Obiektem hejtu może być każdy z nas. Wystarczy, że zapiszemy w internecie treść, która nie spodoba się pospolitemu hejterowi, a on będzie nas negatywnie oceniał, oczerniał i obrażał, a czasami nawet groził.

Jak przejawia się hejt?

Hejt to nie tylko słowa. To również grafiki np. memy i gify oraz filmy, które są łatwo i szybko zapamiętywane. Warto wiedzieć, że treści przedstawiane przez hejterów nie mają żadnej wartości merytorycznej. Są jedynie treścią ukierunkowaną przeciwko danej osobie lub grupie osób.

Przyczyny hejtu

Jeśli wiemy, że hejt jest zły, że jest krzywdzący, dlaczego jest zjawiskiem aż tak popularnym? Do najczęstszych przyczyn hejtu zalicza się fakt, że przynosi ulgę. Dokuczając i obrażając innych, czujemy się silniejsi - frustracje zostawiamy na boku i pokazujemy, że nie jesteśmy słabi. Anonimowość w sieci umożliwia rozpowszechnianie nienawistnych treści w sposób szybki i niebezpośredni. Znacznie trudniej jest powiedzieć komuś oko w oko coś bardzo przykrego na jego temat. Wygłaszanie - często bardzo dotkliwych - uwag na temat innych nie stanowi żadnego problemu.

Jakie są konsekwencje hejtu w sieci

Jeśli hejtujesz jakieś osoby, musisz wiedzieć, że krzywdzisz ludzi! U ofiar hejterów obniża się poczucie własnej wartości. Osoby pokrzywdzone stają się mnie odporne na czytane w internecie treści i zaczynają w nie wierzyć. Poddawana hejtowi osoba żyje w ciągłym stresie, może cierpieć na bezsenność, może także zacząć izolować się od społeczeństwa, czy popaść w nerwicę lub depresję. Nierzadko zdarzają się też przypadki prób samobójczych, a nawet samobójstw.

Kara za hejt

Za zachowania, które mieszczą się w definicji hejtu, grożą poważne konsekwencje prawne. Pamiętaj, że za zniesławienie i zniewagę w internecie można otrzymać karę grzywny lub usłyszeć wyrok ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Za nawoływanie do nienawiści i dyskryminacji również grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat 2. Ofiara hejtu może również z własnej inicjatywy wnieść pozew o naruszenie jej dóbr osobistych przez hejtera.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama