Reklama

Jak kupować na Allegro?

Popularność zakupów dokonywanych w internecie rośnie w błyskawicznym tempie i trudno się temu trendowi dziwić. Bez wychodzenia z domu czy tkwienia w długich korkach i kolejkach, po zaledwie kilku kliknięciach możemy nabyć w zasadzie niemal każdy produkt, który się nam zamarzy. Prym wśród portali aukcyjnych wiedzie, oczywiście, Allegro. Jak szybko i sprawnie dokonać dzięki niemu zakupu? Czy zawsze konieczna jest rejestracja? W jaki sposób anulować transakcję albo wycofać się z licytacji? Podpowiadamy.

Reklama

Pierwsze kroki

Allegro zaliczane jest do grona najpopularniejszych portali aukcyjnych. Można kupić tą drogą w zasadzie każdy produkt, gdyż wachlarz dostępnych ofert jest niezwykle bogaty. Atutem są także ceny, często dużo niższe od tych narzucanych na rynku stacjonarnym. Jeśli jeszcze nigdy nie korzystałeś z usług portali aukcyjnych, pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest odwiedzenie dedykowanej witryny. Możesz to zrobić, korzystając z wyszukiwarki internetowej lub aplikacji. W polu "wyszukaj", musisz wpisać przedmiot, którego zakup cię interesuje. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, zrób dokładny research. Prześledź dokładnie zamieszczone opisy produktów, porównaj ceny i zapoznaj się dokładnie ze szczegółami dotyczącymi dostawy czy czasu oczekiwania na towar. Nie zapomnij też dokładnie sprawdzić, czy sprzedawca jest wiarygodny, a oferowany przez niego towar klienci oceniają pozytywnie. Jeśli test wypadnie pozytywnie i zdecydujesz się na konkretny produkt, musisz wybrać opcję "kup teraz".

Zakup z rejestracją i bez

Po kliknięciu w "kup teraz" będziesz mieć dwie możliwości dokonania zakupu: z rejestracją lub bez niej. Wariant pierwszy generuje konieczność założenia konta i umożliwia wgląd w historię zakupów oraz przeglądanych bądź obserwowanych ofert i aukcji. W pierwszej kolejności musisz, oczywiście, skonstruować login i hasło, a następnie poczekać na aktywację konta. Nadane dostępy będą potrzebne przy każdej następnej zawieranej transakcji. Kolejne kroki są bardzo intuicyjne. Trzeba wybrać opcję zapłaty - dostępna dla użytkowników jest zarówno forma przelewu wraz z opcją doboru preferowanego banku, jak i płatność gotówką przy odbiorze. Towar może dostarczyć ci Poczta Polska lub kurier, albo też możesz go odebrać samodzielnie w paczkomacie lub w innym dostępnym punkcie. Przy wyborze opcji drugiej, czyli zakupu bez rejestracji, funkcjonalność wglądu w historię jest niedostępna.

Wiadomość dla sprzedającego

Jeśli chcesz uniknąć rozczarowania i masz konkretne wymagania co do nabywanego produktu, na przykład koloru, wielkości, czy graweru, skorzystaj z odpowiedniej funkcjonalności i zostaw sprzedającemu wiadomość.

Jak anulować zakup na Allegro?

Jeśli nabyty towar nie spełni twoich oczekiwań albo dokonasz nieprzemyślanego zakupu, możesz skorzystać z możliwości odstąpienia od transakcji. Jakie kroki należy w tym celu wykonać? Najszybszą i najprostszą formą jest wysłanie sprzedawcy wiadomości z prośbą o anulowanie zakupu. Oczywiście, możesz spotkać się z odmową, bo rezygnacja oznacza, że osoba, od której nabyłeś produkt, będzie musiała zwrócić się do Allegro o zwrot prowizji i poinformować, dlaczego transakcji nie udało się zakończyć pomyślnie. Na szczęście, praktyka pokazuje, że w tego typu sytuacjach udaje się jednak osiągnąć kompromis i finalnie zakup zostaje anulowany.

Wycofanie się z licytacji

A co z licytacją? Tutaj również wchodzi w grę operacja odwrotu. Jeśli licytujesz na Allegro jakiś przedmiot i chcesz się z niej wycofać, musisz wejść w ustawienia, wybrać w menu "Moje Allegro", przejść do zakładki "Moje zakupy", a następnie do "Licytacji" i kliknąć w button "Prośba o wycofanie". Przy wyborze tej opcji również zobligowany jesteś do podania powodu swojej rezygnacji, a twoja prośba może zostać finalnie odrzucona przez sprzedającego. Aby uniknąć kłopotliwych sytuacji, staraj się zawsze dokonywać przemyślanych zakupów. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko nerwy, ale i tak cenny czas.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama