Reklama

Jak bezpiecznie kupować w sieci?

Zakupy przez internet są coraz bardziej popularne. Głównie dzięki temu, że w sieci zapłacimy mniej za te same produkty oferowane przez sklepy stacjonarne. Z postępem technologicznym handlu online, niestety, w parze, idą także cyber przestępstwa, oszustwa czy kradzieże danych osobowych, czy co gorsze, danych z kart płatniczych. Jak ustrzec się przed oszustwem w sieci? Jak bezpiecznie kupować w Internecie? Przygotowaliśmy dla was krótki poradnik bezpiecznego kupowania w sieci.

Bezpieczne płatności

Wybieraj duże serwisy aukcyjne, gdzie możesz zarejestrować swoje konto, a także prowadzić ewentualny spór ze sprzedającym. Każdy większy portal handlowy posiada dziś obsługę klienta, czy możliwość mediacji kupujący/sprzedający.

Spisuj serwisy, w których płacisz logując się na konto w banku, ewentualnie płacisz bezpośrednio kartą płatniczą. To pozwoli ci, w razie problemów, szybko odnaleźć ich źródło. Warto także sprawdzać, czy dostęp do serwisu jest odpowiednio zabezpieczony. Gwarantuje to nam protokół https:// , oznacza on, że połączenie jest szyfrowane. Jeżeli tego protokołu w pasku adresu strony nie ma, pamiętaj, że kupujesz tam na własną odpowiedzialność, narażając się na wyciek twoich danych osobowych, czy kradzież pieniędzy z konta.

Zabezpiecz odpowiednio kartę płatniczą

Kolejnym dobrym nawykiem kupowania w sieci, jest regularne sprawdzanie zabezpieczeń naszej karty płatniczej, czy bankowości internetowej.

W kilku prostych krokach, twój bank pomoże ci ustalić limity płatności w sieci, zaoferuje, często bezpłatne, kilkustopniowe uwierzytelnienie płatności czy usługę 3D-Secure, która jest najlepszym wyborem dla osób często kupujących w sieci.

Zaufaj również swojemu instynktowi. Kiedy widzisz dziwną stronę płatności, upewnij się, że jest ona w 100% tym, czym ma być. Najlepiej można to sprawdzić, szukając na stronie informacji prawnych czy regulaminu korzystania z usługi płatności. Jeżeli ich nie znajdziesz, nie podawaj pod żadnym pozorem swoich danych!

Zwracaj uwagę na mały druczek

Kiedy już znajdziesz produkt, który chcesz zakupić na aukcji, wcześniej sprawdź opinie o sprzedającym, czy o samym portalu. Zwróć też uwagę na sam opis, aby nie paść ofiarą oszusta.

Często, chcąc kupić oryginalny produkt w niższej cenie, nieuczciwi sprzedawcy, pod przykrywką pomyłki, czynią w nazwie produktu literówki, które ciężko zauważyć lub łatwo zbagatelizować.

Nie wierz w super promocje!

Nowy produkt tańszy o połowę czy nawet więcej? "Sprzedaję, bo wyjeżdżam za granicę" Zachowaj szczególną czujność, widząc takie oferty. Łatwo możesz paść ofiarą oszusta!

PayPal

Dla bardziej zaawansowanych miłośników zakupów w internecie, polecana jest usługa PayPal.

To globalne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą bezpiecznie kupować w internecie. Usługa ta oferuje możliwość przesłania im pieniędzy, również zwykłym pocztowym przelewem, godną ich ochronę na koncie, a także atrakcyjne przewalutowanie w przypadku zakupów w innym kraju. Można powiedzieć, że to taki internetowy bank i ochroniarz naszych cyfrowych zakupów.

Co więcej, jeśli przy okazji płatności przez usługę PayPal, zdarzy ci się trafić na nieuczciwego sprzedawcę lub coś pójdzie nie tak z transakcją, PayPal pomoże ci w rozwiązaniu tej sytuacji i da szansę na szybkie odzyskanie pieniędzy z uwagi na zaawansowane systemy bezpieczeństwa, którymi dysponuje.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama