Reklama

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Ludowa prawda głosi, że pająki w domu przynoszą szczęście. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ są to pożyteczne dla człowieka stworzenia. Mimo że ich wygląd niektórych odstrasza, gatunki występujące w Polsce nie są niebezpieczne. Niektórym jednak obecność pająków w domu bardzo przeszkadza. Jak skutecznie się ich pozbyć? Czy istnieją metody mało inwazyjne? Do czego posłuży mięta? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Reklama

Dlaczego pająki pojawiają się w domu?

Mitem jest, że pająki pojawiają się tylko w domach we wsiach i miastach. Można je śmiało spotkać również w blokach. Dlaczego lubią przebywać w ludzkich siedliskach? Bo są to miejsca, gdzie mogą schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz mają w nich spory zapas pokarmu. Wbrew pozorom pająki to bardzo pożyteczne stworzenia; żywią się insektami i owadami, które żyją domostwach: (rybikami, pluskwami, muchami, komarami, molami oraz pchłami). Warto zatem się zastanowić, czy chcemy usuwać je na dobre. Jeśli komuś ich bytność bardzo przeszkadza albo cierpi na arachnofobię, może sięgnąć po kilka sposobów na ich skuteczne pozbycie się.

Ważny jest porządek

Aby pająki nie zadomowiły się na dobre, należy zmniejszyć dostępność do pokarmu. Najlepiej utrzymywać dom w idealnym porządku: ograniczyć ilość resztek jedzenia; dbać by w kuchni nie zalegały okruchy, a warzywa i owoce nie były eksponowane na blatach szafek i na stole. To sprzyja pojawianiu się owadów, które dla pająków są przysmakiem. Warto też dbać, by kosz na śmieci był na bieżąco opróżniany. Pająki wiją w kątach i rogach pajęczyny; usuwanie ich na bieżąco nic nie pomoże, gdyż bardzo szybko stworzą nowe. Natomiast pewnym jest, że na takiej, gdzie zgromadzony jest kurz, na pewno żaden się już nie osiedli.

Okna i drzwi

Warto zastanowić się, jaką drogą pająki dostają się do domu. Najczęściej robią to przez otwarte okna albo szczeliny wokół nich oraz w okolicy drzwi. Jeśli jest taka możliwość, należy zakleić silikonem albo pianką montażową wszystkie zbędne otwory, a gdy jest się pewnym, że nieproszonych gości nie ma w domu, zainstalować moskitiery – jest to skuteczna bariera.

Metody naturalne

Pająki bardzo skutecznie chowają się przed ludźmi, ale istnieją naturalne środki, dzięki którym możemy szybko je odstraszyć. Można zastosować olejek miętowy, eukaliptusowy albo cytrusowy. Rozcieńczony z wodą i przelany do butelki ze spryskiwaczem należy rozpylać w miejscach ich występowania. Dodatkowo można w domu posadzić kilka doniczek z miętą i umieścić je na parapecie; stworzą naturalną barierę, którą uniemożliwi pająkom wejście do środka. Pomocny okaże się także oprysk z octu oraz wody.

Zaskakujące metody

Inną zaskakującą metodą na uniknięcie wizyt pająków jest umieszczenie w różnych zakamarkach domu kasztanów i żołędzi. Zebrane jesienią można umieścić w miejscach, gdzie powstają pajęczyny, a zapobiegawczo na parapecie. Zawierają w sobie związki, które odstraszają te małe stworzenia. Jako ciekawostkę może posłużyć fakt, że właściciele kotów mają w domu mniejszą populację tych stworzeń. Dlaczego? Czworonożni łowcy zainteresowani pełzającymi po różnych powierzchniach pająkami chętnie na nie polują i zjadają.

Metody radykalne

Jeśli metody naturalne zawodzą, trzeba sięgnąć po specjalistyczne środki, które rozprawiają się z pająkami. Obecnie w sklepach można kupić aerozole, które skutecznie je unieszkodliwiają. Należy pamiętać, żeby pomieszczenie, w którym używamy danego specyfiku, było szczelne, aby trujące związki nie przedostały się do innych pomieszczeń. Dodatkowo można kupić elektroniczne odstraszacze, które włożone do kontaktu skutecznie chronią dom przed intruzami. Należy jednak uważnie stosować się do zaleceń producenta, gdyż niektóre modele mogą być szkodliwe, zwłaszcza dla zwierząt domowych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama