Reklama

Sposoby na muszki owocówki

Muszki owocówki to wyjątkowo uciążliwe owady. Już wczesną wiosną mogą zagościć w naszych domach, gdy poczują zapach fermentujących owoców, wina czy konfitur w otwartym słoiku. Choć są niewielkie, potrafią się rozmnożyć w ekspresowym tempie. Taka inwazja może bardzo uprzykrzyć nam życie. Dlatego też należy jak najszybciej podjąć kroki, żeby nie dopuścić do namnożenia się muszek owocówek. Nie pomoże samo wyrzucenie nadpsutych owoców, schowanie jedzenia do lodówki czy pozbycie się butelki po winie. Warto zastawić pułapki na muszki owocówki, które pojawiły się już w naszym domu, żeby nie złożyły jaj. Podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej pozbyć się tych upartych owadów.

Reklama

Szybkie pozbycie się muszek

Gdy w domu pojawią się muszki owocówki, należy jak najszybciej usunąć to, do czego się zleciały. Wyrzućmy nadpsute, nadkrojone owoce, pochowajmy żywność do lodówki lub pudełek z przykrywką. Nie zostawiajmy otwartej butelki z winem i słoików z konfiturami. Od razu wyrzućmy także z domu śmieci. Wyczyśćmy też wszystkie blaty, na których mogłyby znajdować się lepkie plamy. Jednak co zrobić z latającymi po kuchni muszkami? W pierwszej chwili pomocny okaże się odkurzacz. Za pomocą wąskiej ssawki wciągniemy owady do środka odkurzacza. Niestety, nie zawsze uda się wessać wszystkich muszek, ponieważ potrafią dość szybko latać.

Pułapki

Pojedyncze muszki, których nie udało się pozbyć odkurzaczem, można usunąć w inny sposób. Niezwykle skuteczna okaże się pułapka z owoców. To tam zaczną zlatywać muszki. W tym celu należy umieścić w misce pokrojone owoce lub same skórki. Naciągamy na miskę folię, tak by ściśle przylegała do brzegów naczynia. Nakłuwamy folię szpilką w kilku miejscach. Muszki owocówki ściągną do zapachu owoców i wlecą przez te malutkie otwory. Nie będą jednak już w stanie się wydostać. Inny sposób na muszki owocówki to zmieszanie ze sobą wody i soku owocowego lub octu jabłkowego oraz dodanie do tego płynu do naczyń. Preparat zostawiamy w otwartym słoiku lub szklance na noc. Sok przyciągnie muszki, a dzięki płynowi do mycia naczyń na powierzchni cieczy utworzy się warstwa, przez którą owady nie będą mogły się wydostać.

Odstraszacze

Warto też zastosować domowe odstraszacze, które zapobiegną pojawianiu się muszek owocówek w domu. Te małe owady nie znoszą zapachu mięty i bazylii. Wystarczy więc rozłożyć w kuchni w kilku niewidocznych miejscach listki tych ziół lub najlepiej posadzić je w doniczce. Muszki nie lubią też aromatu liści laurowych, więc je również możemy umieścić w kuchni. Można także myć blaty i podłogi wodą z dodatkiem kilku kropel olejku miętowego. Muszki będą trzymać się z daleka, a my będziemy cieszyć się świeżym zapachem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama