Reklama

Rodzaje umaszczenia koni

Umaszczenie koni to inaczej określenie barwy ich sierści, ale także koloru grzywy, ogona i kopyt. Rozróżnia się trzy podstawowe umaszczenia oraz kilkanaście pozostałych. Są one bardziej szczegółowe i uwzględniają także efekty rozjaśniania czy podpalania. Wszystkie te elementy są niezbędne do prawidłowej klasyfikacji koni i ich identyfikacji np. przez hodowców. Do większej różnorodności pod względem kolorystyki koni i ich wyglądu przyczyniły się zmiany środowiskowe, ale także ingerencja człowieka i mieszanie poszczególnych ras. Poznaj rodzaje umaszczenia koni.

Reklama

Podstawowe umaszczenie koni

Maść kasztanowata – maść kasztanowata oznacza sierść w ciepłych odcieniach rudego i brązu o jednolitym kolorze. Grzywa i ogon ma tę samą barwę lub jest w nieco jaśniejszym odcieniu.

Maść kara - nazwa ta określa konia o całkowicie czarnej sierści, czarnych grzywie i ogonie.

Maść gniada - gniade umaszczenie obejmuje sierść o barwie brązowej (od jasnej do brunatnej), a także prawie czarnej. Gniade konie charakteryzują się też czarną grzywą, ogonem i dolnymi częściami kończyn w takiej samej barwie.

Umaszczenia rozjaśnione

Maść palomino - to umaszczenie kremowe charakterystyczne dla bardzo jasnego kasztana (odcienie beżu), grzywa i ogon są biało-kremowe.

Maść cremello - kolejny jasny kasztan o białej sierści, ale żółtych kopytach. Ogon i grzywa są z kolei kremowe.

Maść bułana - to połączenie umaszczenia gniadego z odcieniami żółtego. Tego typu konie mają jasny, beżowy grzbiet i brzuch, a dolną część ciała, ogon i grzywę w ciemnych barwach.

Maść myszata - tego rodzaju umaszczenie jest charakterystyczne dla niskich i krępych koni. Ich sierść ma popielatą barwę z elementami szarego.

Wzory białej sierści

Maść siwa - to konie mogące poszczycić się cieniowaną barwą. Sierść biała stopniowo przechodzi w coraz ciemniejsze odcienie (jasno lub ciemnoszare). Podobny efekt występuje na grzywie, ogonie i kopytach.

Maść dereszowata - to umaszczenie podstawowe (np. gniade lub kare) z jasnymi elementami nakrapianymi, które występują głównie na grzbiecie i brzuchu.

Maść tobiano - to konie o sierści w kolorze śmietankowej bieli z dużymi i nieregularnymi plamami o odcieniach brązu. Ich kopyta, ogon i grzywa mają ciemną barwę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama