Reklama

Meszki: Jak się przed nimi bronić?

Wiosną i latem jesteśmy narażeni na ukąszenia owadów. Trzeba się przed nimi bronić, gdyż mogą być one niebezpieczne dla człowieka. Często wywołują choroby i prowadzą do groźnych powikłań. Bardzo szkodliwe dla zdrowia są ukąszenia meszek, które mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na ochronę przed nimi. Jakie kroki należy podjąć? Dlaczego warto stosować ananasy i cebule? Przekonajmy się.

Czym są meszki?

Meszki to owady, które mają kilka milimetrów długości. Bytują najczęściej w pobliżu akwenów, w których samice składają jaja. Żywią się krwią ludzi oraz zwierząt hodowlanych; aparat gębowy jest przystosowany do rozcinania skóry i wstrzykiwania do organizmu żywiciela substancji toksycznych. Jad może być niebezpieczny dla człowieka: wywołuje zaczerwienienie, obrzęk, a w ekstremalnych sytuacjach nawet wstrząs anafilaktyczny i śmierć.

Jak wygląda ślad po ukąszeniu?

Bardzo łatwo jest odróżnić ukąszenie meszki od śladów pozostawionych przez inne owady. Rana jest krwawiąca; towarzyszy jej obrzęk i zaczerwienienie. Jad, który meszka wstrzykuje podczas ukąszenia, posiada substancje, zapobiegające krzepnięciu krwi. Dodatkowo posiada enzymy spowalniające gojenie się rany; owady nie przenoszą chorób, ale toksyczna ślina może wywołać hararę – groźne dla człowieka zatrucie organizmu. Śladów po ugryzieniu nie wolno drapać, ponieważ sprzyja to infekcji bakteryjnej.

Jak chronić się przed meszkami?

Lepiej unikać bolesnych ukąszeń meszek, dlatego warto się przed nimi dobrze zabezpieczać. Wybierając się na spacer, warto zakryć ubraniem jak największą powierzchnię ciała. Najlepiej, aby ubierać się w kolory jasne, ponieważ ciemne je przyciągają. Dodatkowo można zastosować środki odstraszające owady, które dostępne są w sklepach i aptekach. Ponadto zaleca się włączenie do jadłospisu czosnku albo witaminy B; to spowoduje zmianę zapachu ludzkiego potu, który nie będzie tych owadów przyciągał. Jeśli w pobliżu domu jest dużo meszek i nieproszone wlatują do środka, trzeba zastanowić się, czy nie mają w pobliżu dobrych warunków do bytowania; lubią żerować w pobliżu zbiorników wodnych, a roślinność wokół stanowi miejsce schronienia. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie w oknach białych moskitier – to bariera nie do sforsowania dla owadów. Meszki nie lubię intensywnych zapachów. Rozlanie w domu olejku migdałowego, miętowego, lawendowego albo goździkowego może być skutecznym sposobem na ich odstraszenie.

Jak postępować w przypadku ukąszenia przez meszki?

W wypadku ukąszenia przez meszki należy szybko reagować i zastosować środek, który złagodzi ból oraz będzie zapobiegał swędzeniu. Można zaaplikować środki dostępne w aptekach albo sięgnąć po domowe sposoby łagodzenia bólu i pieczenia.

Soda oczyszczona i ocet

Mieszanka wody i octu - sporządzona w proporcji 1 szklanka wody na 1 łyżkę octu - przyniesie ulgę w przypadku nieprzyjemnego i często bardzo bolesnego ukąszenia. Zamiast octu można w tej samej proporcji zastosować sodę oczyszczoną. Wystarczy przemywać rany po ukąszeniach gazikiem nasączonym roztworem.

Zioła

Na ukąszenia meszek polecane jest przemywanie ran ziołowym naparem. W tym celu łyżeczkę suszu należy zalać wrzątkiem i zaparzać kilka minut pod przykryciem. Najlepiej sprawdzi się werbena, tymianek, szałwia i mięta. Nasączonym wacikiem można przecierać miejsca po ukąszeniach albo zastosować kojące okłady.

Cebula i ananas

Przyłożony na ranę plasterek cebuli bądź ananasa przyniesie ulgę pogryzionej przez meszki skórze. Te rośliny działają przeciwbakteryjnie, więc przyspieszają regenerację skóry, zmniejszają obrzęk i powodują, że blizny będą mniej widoczne.

Witamina E

Najlepiej użyć tej w kapsułkach; wystarczy ją przepołowić i zawartość wetrzeć w rany. To gwarancja zmniejszonego obrzęku i szybszego gojenia się skóry.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama