Reklama

Jak zwalczyć pluskwy domowe?

Pluskwy to bardzo uciążliwe insekty, których obecność w domu trudno wykryć. Kiedy jednak się rozmnożą, mogą być prawdziwym utrapieniem. Potrafią dobrze się maskować, ukrywają się w szczelinach, łóżkach, materacach, meblach czy pod dywanem. Czasami inwazję pluskiew można odkryć jedynie po czerwonych plamach krwi na pościeli lub swędzących ugryzieniach na ciele. Ich wytępienie nie jest łatwe, dlatego należy działać jak najszybciej. Przede wszystkim musimy namierzyć gniazdo pluskiew i je usunąć. Podpowiadamy, jak najszybciej pozbyć się pluskiew domowych.

Czym jest pluskwa domowa?

Pluskwy to pasożyty, które mogą pojawić się w naszym domu, uprzykrzając nam życie. Żywią się bowiem krwią ludzką i zwierzęcą, dlatego lgną do miejsc zasiedlanych przez człowieka. Są to niewielkie owady o płaskim, owalnym kształcie w brązowo-czerwonym kolorze. Osiągają długość od 4 do 7 mm i mają parę czterosegmentowych czułek. Po posileniu się krwią przybierają purpurową barwę. Obecność pluskiew w domu nie jest z początku łatwo zauważyć, gdyż dobrze się maskują. Ukrywają się i składają jaja w pęknięciach oraz szczelinach w naszym mieszkaniu. Mogą więc bytować w łóżkach, materacach, meblach, ścianach, pod tapetą, dywanem czy przy listwach podłogowych.

Pluskwy stają się aktywne nocą, kiedy to wychodzą i wysysają krew ze śpiących ofiar.

Jak sprawdzić czy pluskwy są w domu?

Nie jest łatwo odkryć, że pluskwy zadomowiły się w naszym mieszkaniu. O ich inwazji mogą świadczyć niewielkie ślady krwi na pościeli i odchody pluskiew. Co jakiś czas insekty te zrzucają też swoje pancerzyki, które można znaleźć na łóżku lub w jego pobliżu. Obecność pluskiew można też wykryć po ich ukąszeniach. Nie są one bolesne, bo pluskwy wstrzykują substancję znieczulającą. Dopiero rano zauważamy piekący obrzęk i zaczerwienione miejsce, podobne do ugryzienia komara. Zazwyczaj ukąszenia nie są pojedyncze, lecz występują w grupach. Pluskwy wydzielają też nieprzyjemny, anyżowy lub malinowy zapach.

Zwalczanie pluskiew domowych

Pluskwy nie są łatwe do wytępienia, dlatego najlepiej jak najszybciej je wykryć i podjąć środki zaradcze. W przeciwnym razie będzie konieczna pomoc specjalnych firm dezynsekcyjnych. Jakie kroki można podjąć na własną rękę?

Zlokalizowanie gniazda

Najważniejszą czynnością w zwalczaniu pluskiew jest wykrycie ich występowania. Insekty mogą bowiem wszędzie złożyć jaja. Sprawdźmy dokładnie wszystkie zakamarki sypialni i innych pokojów. Rozkręćmy ramę łóżka i wyszukajmy wszystkie dziurki i szczelinki w materacu. Przeszukajmy też dokładnie półki i szuflady w każdej szafie i obejrzyjmy meble.

Odkurzanie

Wszystkie miejsca w pomieszczeniach należy dokładnie odkurzyć. Używając wąskiej końcówki, zróbmy to w każdej szczelinie w meblach i w podłodze. Nie zapomnijmy o przestrzeni za grzejnikiem i kącikach szuflad. Możemy też odkurzyć różne przedmioty, które mają jakieś rysy. Worek z odkurzacza należy później zapakować do plastikowej torby i wynieść na śmietnik.

Wypranie pościeli i ubrań

Wszystkie ubrania, pościel, koce, bieliznę czy nawet firanki należy niezwłocznie wyprać. Pluskwy giną przy 45 stopniach Celsjusza. Najlepiej tez wyrzucić materac alb przynajmniej nałożyć na niego folię lub specjalny pokrowiec antybakteryjny. Pluskwy się z niego nie wydostaną.

Urządzenie parowe

Dobrym sposobem na wytępienie pluskiew jest użycie parowych urządzeń czyszczących. Należy oczyszczać nim każde pęknięcie i szczelinę przez 2-3 sekundy.

Systematyczne oczyszczanie

Co tydzień warto przeprowadzać akcję oczyszczającą mieszkanie. Cykl rozwojowy pluskwy traw bowiem 9-10 tygodni. Można użyć urządzenia parowego lub specjalnego środka owadobójczego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama