Reklama

Jak pozbyć się prusaków z domu?

Prusaki są karaczanami, które niestety chętnie odwiedzają nasze domy. Mają tam idealne warunki do życia, ponieważ lubią ciepłe pomieszczenia, zaopatrzone w pożywienie. Powszechnie budzą naszą odrazę oraz są niebezpieczne dla zdrowia – czasem przenoszą groźne choroby. By się ich pozbyć, potrzebujemy powziąć zdecydowane kroki. Jakie? Przekonajmy się.

Reklama

Czym są prusaki?

Prusaki to owady, które osiągają maksymalnie do 3 cm długości. Charakteryzuje je spłaszczony kształt, dzięki któremu mogą ukrywać się nawet w najmniejszych szczelinach. Posiadają skrzydła, jednak nie służą im one do wznoszenia się w powietrze: potrzebują ich jedynie, by sfrunąć z wyższych powierzchni na niższe. Prusaki swoją aktywność prowadzą najczęściej nocą albo wczesnym rankiem, aby nie zwrócić uwagi człowieka. Są wszystkożerne – ich pożywienie stanowią odpadki organiczne oraz żywność gromadzona w spiżarniach.

Dlaczego trzeba pozbyć się prusaków?

Prusaki mogą być groźne dla zdrowia, ponieważ przenoszą wiele chorób. Z powodu ich zasiedlania się w miejscach ciepłych i wilgotnych, upodobały sobie spiżarnie, kuchnie i łazienki. Ich populacja w domach może sprzyjać zarażeniu się przez człowieka gruźlicą, tyfusem, czerwonką, cholerą, dyfterytem, tężcem oraz pasożytami takimi jak np. nicienie.

Jak pozbyć się prusaków z domu?

Istnieje wiele metod, które pozwolą uwolnić dom od prusaków. Ważne jest ich regularne stosowanie, gdyż tylko w taki sposób skutecznie można się pozbyć nieproszonych gości. Należy pamiętać, by walkę rozpocząć już w momencie pojawienia się pierwszych owadów w domu.

Mieszanina cukru i kwasu borowego

Metodą, która pozwoli szybko pozbyć się prusaków, jest przygotowanie mieszkanki z cukru pudru i kwasu borowego. Substancje należy wymieszać w stosunku 1:1 i umieścić na małych spodeczkach (albo wieczkach od słoików) w miejscach, gdzie gromadzą się insekty. Zwabione słodyczą, zatrują się i szybko zginą.

Mieszanina gipsu i grochu

Inną metodą jest przygotowanie suchej mieszanki z grochu i gipsu. W tym celu należy zmielić garść grochu w moździerzu tak, by miał konsystencję mąki, oraz dodać odrobinę drobnego cukru i wcześniej przesianego przez sito gipsu. Całość należy wysypać w pobliżu miejsc występowania owadów.

Piwo

Do wysokich naczyń należy wlać piwo i za pomocą tektury bądź linijki stworzyć podest w taki sposób, by owady mogły się wspiąć do trunku. Zwabione aromatem prusaki utopią się w złocistym napoju. Innym sposobem jest rozłożenie nasączonych piwem gąbek w pobliżu miejsc występowania owadów. Po pewnym czasie prusaki staną się mniej ruchliwe: wtedy można pozbierać je (w gumowych rękawiczkach) i spalić.

Jajko i kwas borowy

Innym sposobem jest zrobienie skutecznej trutki z jajka i kwasu borowego. W tym celu należy przerzucić do miseczki żółtko z kilku jajek ugotowanych na twardo i dodać do niego trochę kwasu borowego. Całość należy mieszać tak długo, aż uzyska się jednolitą konsystencję. Z przygotowanej mieszanki wystarczy uformować niewielkie kulki, które trzeba umieścić w siedliskach występowania owadów oraz profilaktycznie w pobliżu miejsc, gdzie przechowywana jest żywność. Warto pamiętać, że kwas borowy jest trujący, dlatego koniecznie trzeba zachować odpowiednią ostrożność.

Dezynsekcja

Kiedy domowe metody zawodzą lub populacja prusaków jest na tyle liczna, że na własną rękę nie dajemy sobie rady z problemem, należy zgłosić się do wyspecjalizowanych firm, które pomogą w skutecznym rozwiązaniu problemu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama