Reklama

Jak pozbyć się pluskiew?

Wbrew obiegowej opinii, pluskwy nie pojawiają się w miejscach brudnych i zaniedbanych, ale coraz częściej spotyka się je w czystych mieszkaniach. Owady mogą dostać się do domu w przeróżny sposób – nie ma znaczenia, czy mieszkamy na wsi, w domu jednorodzinnym czy blokowisku. Jeśli w domu znalazłeś choć jedną pluskwę, podejmij zdecydowane i radykalne działania. Jak pozbyć się tych uciążliwych szkodników domu? Czy są one niebezpieczne? Jakie choroby mogą przenosić?

Reklama

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwa domowa, zwana również łóżkową albo odzieżową, jest niewielkim owadem, który pojawia się w domach. Żywi się ludzką krwią, jego aparat gębowy przystosowany jest do bezbolesnego przecinania skóry. Pluskwy są niewielkie, mają do 5 mm długości i charakteryzują się okrągłym, spłaszczonym ciałem o brązowym zabarwieniu. Doskonale przemieszczają się po mieszkaniu i mogą bez problemu wspinać się po ścianach. Są aktywne wyłącznie nocą, w ciągu dnia chowają się w przeróżnych zakamarkach i szczelinach, ale najczęściej przebywają w okolicach łóżka.

Jak rozpoznać obecność pluskiew?

Obecność pluskiew przez wiele tygodni może być w ogóle niezauważona. Najczęściej ich obecność zdradzają ślady po ugryzieniach. Na odsłoniętych partiach ciała widać swędzące zaczerwieniania (zgrupowane po kilka), jednak nie każdy tak samo reaguje na kontakt z owadem. Czasami może również pojawić się drobna reakcja alergiczna na ciele, ale zdarzają się również przypadki bezobjawowe. Jeśli uda ci się wieczorem znaleźć choć jednego owada chodzącego w okolicach łóżka, możesz mieć pewność, że jest ich o wiele więcej. Śladem obecności są zgrupowane białe jaja w szczelinach mebli i zakamarkach, pozostawione odchody (w postaci drobnych, czarnych plamek), a także brązowe wylinki na podłodze czy w łóżku. Często też czuć nieprzyjemną, ale charakterystyczną woń, która przypomina zapach kolendry albo przejrzałych malin.

Dlaczego pozbywanie się pluskiew jest ważne?

Pluskwy są problemem wstydliwym, ponieważ istnieje przekonanie, że gnieżdżą się wyłącznie w zaniedbanych domach. Przenieść je można na wiele sposobów, np. kupując niezdezynfekowaną odzież w second-handach, nabywając stare meble albo nocując w hotelach i hostelach. Pluskwy mogą znajdować się również w tapicerowanych siedzeniach w komunikacji miejskiej, w kinach, teatrach oraz muzeach. Owady najczęściej przemieszczają się pomiędzy mieszkaniami w blokowiskach, zwłaszcza, kiedy nie mają przez dłuższy czas w pobliżu żywicieli (choć i tak bez pokarmu mogą przeżyć bez problemu nawet kilkaset dni).

Czy pluskwy są niebezpieczne?

Choć pluskwy żywią się krwią, rzadko dochodzi do przenoszenia chorób między ludźmi, gdyż owady najczęściej bytują w pobliżu jednego żywiciela. Jednak ich obecność przyczynia się do ogólnego dyskomfortu i bezsenności. Niekiedy ugryzienie pluskwy może wywołać gwałtowną reakcję alergiczną (silne zaczerwienienie, wysypka, trudności w oddychaniu). Niestety, mogą być również nosicielami gronkowca złocistego, który odpowiada za powstawanie szeregu groźnych chorób, takich jak posocznica albo zapalenie szpiku kostnego.

Pozbywanie się pluskiew

Usuniecie pluskiew jest rzeczą bardzo trudną i niemal niemożliwą do wykonania bez pomocy specjalistycznej firmy. Przed sięgnięciem porady fachowca, należy zlokalizować siedliska pluskiew. Gdzie najczęściej się znajdują? W pościeli, w materacach, poduszkach, drewnianych ramach łóżka. Mogą również chować się w szczelinach i zakamarkach, takich jak książki, obrazy, gniazdka elektryczne, a nawet w listwach przypodłogowych. Niejednokrotnie można je spotkać w szafie i schowanych w niej elementach odzieży.

Domowe sposoby na pluskwy

W pierwszej kolejności należy zadbać o higienę łózka. Pościel należy często wymieniać i prać wysokiej temperaturze (60 stopni Celsjusza). Tak samo należy potraktować ubrania, a także dokładnie je wyprasować. Dużą skuteczność ma również częste odkurzanie łóżka, dywanów, poduszek i kołder, podłóg, ram czy szczelin (worek z odkurzacza należy natychmiast wyrzucić, zawijając go szczelnie workiem). Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w myjkę parową, gdyż to łatwy sposób na dezynfekcję domu i zabicie larw. Delikatne tkaniny, które mogą się zniszczyć w praniu, można zamrozić (przez 10 godzin w temperaturze -20 stopni).

Pomoc specjalisty

W przypadku pluskiew pomoc specjalistycznych firm jest niezwykle pomocna, ponieważ dysponują środkami, które mają wysoką skuteczność w zabijaniu owadów. Niestety, najczęściej wiąże się to z opuszczeniem mieszkania nawet na kilka dni , gdyż chemiczne preparaty są bardzo szkodliwe dla ludzi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama