Reklama

Jak pozbyć się much z domu i ogródka? Sprawdzone sposoby

Muchy to jedne z najbardziej uciążliwych owadów. Przyzna to każdy, kto choć raz próbował zasnąć z muchą w pokoju. Ich bzyczenie może doprowadzić do szewskiej pasji. W okresie letnim mnożą się jak grzyby po deszczu. Lgną głównie do żywności, nieświeżych pomieszczeń czy ran. Mogą przenosić niebezpieczne choroby, o czym często zapominamy. Jak z nimi walczyć? Oto kilka sprawdzonych i skutecznych metod.

Reklama

Lepy

Lep to jeden z najstarszych i najpopularniejszych sposobów walki z muchami. Jego intensywny zapach skutecznie zwabia owady. Następnie muchy przyklejają się do niego, a my swobodnie możemy je wyrzucić. Lep najlepiej umieścić w pomieszczeniach, w których najczęściej pojawiają się muchy. To niedroga, a naprawdę skuteczna metoda.

Moskitiera

Moskitiera to gęsta siatka, którą montuje się w oknach. Jej zadaniem jest uniemożliwienie muchom przedostanie się do pomieszczenia. To bardzo skuteczna metoda. Moskitierę można kupić w sklepach ogrodniczych i z artykułami do domu.

Olejki eteryczne

Odstraszająco na muchy działają również olejki eteryczne. Najlepiej sprawdzą się olejek o zapachu trawy cytrynowej, goździkowy, eukaliptusowy i rozmarynowy. Wystarczy umieścić odrobinę preparatu w niewielkim naczyniu w kilku miejscach w domu lub w ogrodzie. Muchy będą omijać je szerokim łukiem.

Goździki

Jeśli chcemy wypłoszyć muchy z domu, rozsypmy w kilku miejscach goździki. Ich intensywny aromat odstrasza owady i zapobiega ich ponownemu pojawianiu się. Podobnie jak goździki, działają aromatyczne zioła. Zapach tymianku, mięty lub rozmarynu przegoni uciążliwe muchy.

Mąka kukurydziana i miód

Połączenie tych dwóch składników ochroni żywność przed atakiem much. Wystarczy wymieszać łyżeczkę płynnego miodu z dwoma łyżeczkami mąki kukurydzianej, a powstałą pastę umieścić w niewielkim naczyniu obok jedzenia. Mucha zwabiona słodkim zapachem wpadnie do mikstury i już z niej nie wyjdzie.

Naczynia z octem jabłkowym

Ocet jabłkowy odstrasza różne rodzaje much. Wystarczy wlać około 1/4 szklanki octu i postawić w kilku miejscach w domu. Zapewniamy, że muchy nie będą chciały tam przebywać.

Czystość w domu

Warto pamiętać, że owady, a szczególnie muchy, znacznie częściej lgną do pomieszczeń, w których panuje bałagan i nieświeży zapach. Jeśli chcemy uniknąć nieproszonych gości lub zmniejszyć ilość much, sprzątajmy regularnie i wietrzmy pomieszczenia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama