Reklama

Jak pozbyć się much z domu?

Muchy wpadające do domów to prawdziwa zmora. Nie tylko bzyczą i boleśnie kąsają, ale brudzą też ściany i okna. Przede wszystkim przenoszą jednak mnóstwo szkodliwych drobnoustrojów. Naukowcy udowodnili, że na powierzchni ich ciała możne znajdować się nawet sześć milionów chorobotwórczych patogenów. Wywołują one między innymi dur brzuszny, salmonellozę, gruźlicę, polio czy choroby pasożytnicze. Jak pozbyć się much z domu? Poznaj domowe i skuteczne metody, dzięki którym uwolnisz się od tych uciążliwych owadów.

Reklama

Rośliny odstraszające muchy

Niektóre rośliny wydzielają zapachy, które skutecznie odstraszają muchy. Warto więc mieć je na balkonach, tarasach, a przede wszystkim na okiennych parapetach. Najskuteczniejsze są paprocie, lawenda czy mięta i bazylia. W okolicy drzwi i okien można też rozłożyć liście orzecha włoskiego lub rozgniecione ząbki czosnku. Donice z ziołami możemy też zastąpić kłębkami waty nasączonymi olejkami – miętowym lub lawendowym.

Pułapka na muchy

Samodzielnie możemy też zrobić prostą pułapkę na muchy, które już wlecą do naszego domu. Potrzebna będzie jedynie formalina (25 g), mleko (125 ml) i woda (125 ml). Składniki wystarczy zmieszać i wlać do szklanki, którą umieszczamy na parapecie. Zapach zwabi muchy, które już nie będą w stanie wydostać się z pułapki. Trzeba jednak pamiętać, że płyn należy umieścić tak, by małe dzieci nie miały do niego dostępu.

Naturalną pułapką na muchy jest też owadożerna roślina, zwana muchołówką. Wabi owady, a gdy wyczuwa ich ruch, zamyka swój kielich i uśmierca ofiarę.

Profesjonalne sposoby na pozbycie się much z domu

Najskuteczniejszą i jednocześnie najmniej inwazyjną metodą walki z muchami i innymi owadami jest założenie moskitier w oknach. Wybór jest ogromny – od trwałych i solidnych siatek w ramach, które nakładamy na okna, po proste i jednosezonowe moskitiery, które mocujemy na oknach za pomocą rzepów. Z kolei na balkonach i tarasach sprawdzą się specjalne lampy owadobójcze.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama