Reklama

Jak chronić dom, żywność i skórę przed osami i pszczołami?

Na zewnątrz zrobiło się naprawdę ciepło. Wiosna zagościła już na dobre, a lato zbliża się wielkimi krokami. Wraz ze wzrostem temperatury zaczyna przybywać również owadów. Do grupy tych najbardziej uciążliwych należą bez wątpienia osy i pszczoły, które atakują nie tylko naszą skórę, ale i żywność. W związku z tym, że jest ich coraz więcej podpowiadamy, jak skutecznie chronić przed nimi dom, żywność i skórę.

Zamontuj siatki w oknach

Siatki w oknach to jeden z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia naszych domów i mieszkań przed owadami. Wystarczy je zamontować i cieszyć się komfortem. Osy i pszczoły nie mają szans przedrzeć się przez tego typu zabezpieczenie.

Osłaniaj żywność

Osy i pszczoły najczęściej lgną do słodkich produktów i owoców. Warto je osłaniać, by uniknąć niebezpieczeństwa połknięcia owadów i ich ukąszenia. Najlepiej sprawdzą się osłony z siatki, którymi należy przykryć ciasto lub owoce. Napoje zaleca się pić w szklankach lub kubeczkach z przykryciem. Pamiętajmy, że osy i pszczoły bardzo często wpadają do napojów, a my nieświadomie je połykamy, co może skończyć się nawet utratą życia. Nie należy również zostawiać jedzenia na widoku, gdyż owady szybko je wyczują.

Naturalne odstraszacze

Wrotycz

To mało znane zioło działa odstraszająco na różne rodzaje owadów. Jego intensywny zapach sprawi, że osy i owady szybko odlecą od stołu, przy którym siedzimy w letnie dni. Wystarczy rozsypać suszony lub świeży wrotycz na stole lub wokół niego.

Lawenda, cytrusy, goździki

Podobnie jak wrotycz, działają również lawenda, cytrusy i goździki, a wszystko za sprawą ich mocnego aromatu. Odstraszą nie tylko osy i pszczoły, ale również komary i kleszcze. Lawendę i goździki można śmiało powkładać między owoce lub ciasto, a sokiem z cytrusów wystarczy skropić żywność.

Aplikuj na skórę preparaty odstraszające owady

Jeśli chcemy uniknąć ukąszenia przez osę lub pszczołę, warto zaopatrzyć się również w preparaty do skóry odstraszające owady. Dostaniemy je w każdej aptece i drogerii. Naturalnym odstraszaczem owadów jest również olejek goździkowy, który możemy nanosić bezpośrednio na skórę lub skrapiać nim żywność.

Unikaj jaskrawych ubrań

Owady, a w szczególności osy i pszczoły, lgną do jaskrawych i wzorzystych ubrań. To dla nich wyzwalacz, dlatego w okresie letnim, gdy przebywamy na słońcu, lepiej unikać takiego ubioru. Najbezpieczniej będzie, jeśli założymy coś jasnego lub stonowanego.

Przebywając na świeżym powietrzu unikaj używania silnych perfum i dezodorantów

Osy i pszczoły lgną nie tylko do słodyczy i owoców, ale również do kosmetyków o intensywnym zapachu. By nie stwarzać im okazji do ataku, lepiej unikajmy ich stosowania w ciepłe dni.

Co, jeśli osa lub pszczoła latają wokół nas?

Owadów takich, jak osy, pszczoły czy szerszenie nie wolno denerwować. Wówczas stają się agresywne i mogą nas użądlić. Gdy latają wokół nas, zachowajmy spokój i nie wykonujmy żadnych niekontrolowanych ruchów. Owad oddali się sam.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama