Reklama

Domowe sposoby na mrówki

Mrówki zalicza się do pożytecznych owadów – oczyszczają środowisko z resztek roślinnych i zwierzęcych, poprawiają strukturę gleby i przenoszą nasiona, przez co ułatwiają rozmnażanie się niektórych roślin. Niestety mogą też być bardzo uciążliwe – zwłaszcza jeśli zadomowią się na tarasie czy w altanie. Z ich obecności często niezadowolone są osoby posiadające w ogrodzie kwiaty czy warzywne rabaty. Mrówki przyczyniają się bowiem do niszczenia korzeni i bulw roślin oraz uszkadzania kwiatów i owoców. Kopce mrówek szpecą też trawniki. Sprawdź, jak pozbyć się mrówek z ogrodu za pomocą ekologicznych i bezpiecznych środków.

Reklama

Jak odstraszyć mrówki z ogrodu?

Mrówki poruszają się w ogrodzie wytyczonymi ścieżkami. Na drodze ich wędrówki warto więc rozsypać sodę oczyszczoną lub rozlać spore ilości octu spirytusowego. Obie substancje skutecznie odstraszą owady i skłonią do przeniesienia się w inne miejsce. Podobne działanie wykazuje cynamon – warto rozsypać go w pobliżu roślin, które chcemy uchronić przed mrówkami, a także wokół naszego miejsca odpoczynku w ogrodzie. W ten sposób uzyskamy bezpieczną i naturalną barierę przed uciążliwymi owadami.

Pułapki na mrówki w ogrodzie

Jeśli mrówek jest w naszym ogrodzie wyjątkowo dużo, możemy zrobić proste pułapki. Na trawie w pobliżu skupiska tych owadów wystarczy położyć talerzyk z miodem. Słodki zapach szybko je zwabi, ale nie będą się w stanie wydostać się z lepkiej substancji. Skupiska mrówek można też posypać mąką kukurydzianą. Gdy owady ją zjedzą, szybko pęcznieją i gniją. Łagodniejszym sposobem jest ustawienie obok mrowiska doniczki z trocinami. Bardzo prawdopodobne, że mrówki się do niej przeniosą, a my będziemy mogli przetransportować je w inne miejsce.

Rośliny, które odstraszają mrówki

Mrówki nie tolerują również zapachu niektórych roślin. Jeśli więc chcemy uchronić się przed inwazją tych owadów lub zmniejszyć ich populację, w ogrodzie warto posadzić lawendę, rozmaryn, majeranek, nagietek, tymianek lub miętę pieprzową. Na trasie wędrowania mrówek można też ułożyć świeże liście pomidora lub wrotyczu pospolitego. Te pracowite owady nienawidzą ich zapachu i będą szukać innego miejsca na założenie mrowiska.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama