Reklama

Dlaczego warto mieć nietoperze w ogrodzie?

Dla wielu ludzi wizja posiadania nietoperza w pobliżu domu jest przerażająca. Nie zdajemy sobie sprawy jaki wpływ mają nietoperze na środowisko. Istnieje wiele powodów, aby zachęcić to nocne zwierzę do zamieszkania w naszym ogrodzie.

Nietoperze zapylają rośliny

Nietoperze odżywiające się nektarem występują w klimacie tropikalnym. Podobnie jak pszczoły nietoperze przyciąga kwiatowy nektar. Gdy słońce zachodzi te nocne zwierzęta zaczynają żerować. Spijając nektar jednocześnie przenoszą pyłek z kwiatka na kwiatek. Wiele roślin jest uzależnionych od zapylania przez nietoperze, najczęściej są to rośliny takie jak mango, banany czy agawa.

Nawóz

Odchody nietoperzy są niezwykle istotne w globalnym ekosystemie. Guano jest jednym z najlepszych nawozów naturalnych. Ma idealne proporcje azotu, fosforu i potasu oraz wysoki procent pożytecznych bakterii. Posiada mikroelementy niezbędne do wzrostu roślin.

Zmniejszają ilość komarów i robaków

Wiosną i latem, kiedy owady stają się naprawdę dokuczliwe nietoperze niosą pomoc. Jeśli kiedykolwiek uprawiałeś ogród wiesz jak trudno pozbyć się szkodników bez użycia pestycydów. Na szczęście nietoperze jedzą robaki odpowiedzialne za szkody w uprawach. Wile gatunków potrafi zjeść ogromne ilości owadów, w tym niektóre z największych szkodników w rolnictwie.

Jeśli chodzi o komary to pojedynczy nietoperz potrafi zjeść aż 1200 komarów w ciągu godziny.

Jak zaprosić nietoperze na swoje podwórko?

Można zbudować domek dla nietoperzy. Powinien być wąski, z ciemnego drewna, z daszkiem i otworem na dnie. Pamiętaj, aby budkę dla nietoperzy montować na bezpiecznej wysokości, aby drapieżniki nie miały dostępu.

Nie wycinaj martwych drzew z ogrodu, które może wyglądają nieestetycznie, ale są doskonałym miejscem do zamieszkania przez nietoperze.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama