Reklama

Czym karmić chomika?

Podstawą diety chomika powinna być odpowiednio zbilansowana karma, która dostarczy naszemu ulubieńcowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W jego jadłospisie nie powinno też zabraknąć zdrowych dodatków w postaci nasion lnu, orzechów, pestek dyni, płatków owsianych, warzyw oraz owoców. Najgorszym pomysłem jest z kolei dokarmianie go resztkami z naszego stołu. Jakie produkty mogą jeszcze naszemu pupilowi bardzo zaszkodzić , a w skrajnych wypadkach doprowadzić nawet do jego śmierci? Na jakie składniki zwrócić uwagę, dobierając w sklepie zoologicznym karmę? Jak często nawadniać pupila? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Reklama

Co powinien jeść chomik?

Jeśli chcesz, aby twój chomik nie chorował, a jego futerko było miękkie i błyszczące, musisz postawić na odpowiednią dietę i zadbać o to, aby twój zwierzak zawsze dostawał w miseczce odpowiednio dobraną karmę. Powinna ona stanowić mieszanką różnych ziaren i zapewnić gryzoniowi wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki. Dzięki temu nie będziesz musiał podawać chomikowi dodatkowych suplementów. Karmę bez problemu dostaniesz w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych. Pamiętaj, że dokarmianie chomika resztkami ze stołu to najgorszy pomysł.

Jaka karma dla chomików?

Półki w sklepach zoologicznych uginają się od różnego rodzaju karm. Jak zatem wybrać tę najlepszą? Dokładnie zapoznaj się ze składem produktu. Podstawą diety każdego chomika są ziarna zbóż: pszenicy, żyta, owsa i prosa. Wybieraj zatem te mieszanki, które mają je w składzie. Unikaj z kolei karm z kolorowymi chrupkami i granulatem. Tylko zaszkodzą zwierzątku.

Dieta chomika

Zakupiona w sklepie zoologicznym karma powinna stanowić podstawę diety chomika, nie może w niej jednak zabraknąć zdrowych dodatków. Zadbaj o to, aby dostarczyć mu codzienną porcję nasion lnu, orzechów, pestek dyni oraz płatków owsianych.

Warzywa i owoce w diecie chomika

Nie zapominaj też o warzywach i owocach, które chomiki bardzo chętnie jedzą. Codziennie podawaj mu kawałki jabłka i marchewki. Chomikom smakują także selery oraz buraki. Pamiętaj tylko, aby przed podaniem warzywa dokładnie umyć, a z owoców ściągnąć skórkę. Niezbędne jest też pokrojenie smakołyków na małe cząstki, które chomik z łatwością weźmie w swoje łapki.

Czy chomiki jedzą rośliny?

Jeśli karmisz chomika specjalnie przygotowaną dla tego gatunku zwierząt karmą, zyskujesz pewność, że jest ona odpowiednio zbilansowana i posiada niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju składniki mineralne. Aby jednak nie było monotonnie, możesz dietę chomika wzbogacić o warzywa i owoce oraz o rośliny. Chomiki bardzo lubią liście mniszka lekarskiego, pokrzywy oraz drzew owocowych. Zanim jednak podasz je zwierzęciu, upewnij się, czy teren, z którego chcesz je zebrać, nie podlegał pryskaniu środkami ochrony roślin.

Woda w diecie

Nie jest nowością, że woda w każdej diecie jest najważniejsza. Podobnie jest w przypadku chomików. Nie zapominaj o tym i uzupełniaj wodę w poidełkach oraz regularnie ją wymieniaj, aby zawsze była świeża.

Czym nie wolno karmić chomików?

Chomików nie powinno się karmić sałatą, surowymi ziemniakami, cebulą, fasolą oraz kapustą. Warzywa te podobnie jak owoce cytrusowe, awokado, morele, a także czosnek czy bakłażan mogą powodować wzdęcia i biegunki, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama