Reklama

W tym markecie znajdziesz tanie znicze. Sporo zaoszczędzisz

Zapalanie zniczy na grobach bliskich to bardzo ważna tradycja związana z 1 listopada. Nic więc dziwnego, że o ich zakupie wielu z nas myśli już na początku października, nie chcąc zostawiać tego na ostatni moment. Jak kształtują się ceny zniczy w 2022 roku? Gdzie znaleźć produkty, na które nie wydamy majątku?

Ceny zniczy 2022: Czy czekają nas podwyżki?

Od miesięcy obserwujemy wzrost cen najróżniejszych produktów - od żywności, aż do opału. Niestety, podwyżki nie omijają także zniczy i wiązanek, które w tym okresie również zanosimy na cmentarze. Odpowiadają za to przede wszystkim rosnące koszty produkcji.

Mowa w głównej mierze o drożejącym gazie, który jest niezbędny dla funkcjonowania hut szkła i zakładów. Część producentów została zabezpieczona przed podwyżkami kontraktami z dostawcami energii, gwarantującymi stałą cenę, lecz nie dotyczy to wszystkich. Do tego doliczyć trzeba koszt parafiny. 

Reklama

Wcześniej trafiała ona do Polski głównie z Rosji. Sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj przerwały dotychczasowy porządek i łańcuch dostaw, więc producenci zniczy musieli szukać innych, niejednokrotnie znacznie bardziej odległych źródeł surowca. Zwiększone koszty transportu również będą musiały odbić się na cenie zniczy w 2022 roku. Szacuje się, że za znicze zapłacimy o 60-70 procent więcej niż w roku ubiegłym.

Gdzie można kupić tanie znicze?

Przede wszystkim zakupów nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Zaopatrywanie się w znicze w stoiskach przy cmentarzach tuż przed Wszystkimi Świętymi i 1 listopada może dotkliwie odbić się na zawartości portfela. Dobrym rozwiązaniem dla oszczędnych jest zaopatrywanie się w znicze z wymiennymi wkładami, dzięki czemu nie trzeba kupować całego zestawu przy każdej planowanej wizycie na grobach bliskich.

Dla przykładu: w jednym z popularnych marketów znajdziemy wkład parafinowy, którego szacowany czas palenia wynosi 50 godzin w cenie 3,99 złotych za sztukę. Istnieje możliwość zakupu zestawu czterech sztuk w cenie 11,97 złotych.

Czyszczenie nagrobka przed Wszystkimi Świętymi. Czym czyścić pomnik, żeby go nie uszkodzić?

Ile zapłacimy za znicze na Wszystkich Świętych?

Już teraz najpopularniejsze sieci przygotowały oferty zachęcające do zakupów w możliwie jak najtańszym wariancie. Dla przykładu niewielki znicz szklany dostępny w różnych wersjach kolorystycznych kosztuje 2,79 złotych za sztukę. Nie ma on jednak możliwości wymiany wkładów, więc trzeba wziąć pod uwagę, że jest to zakup jednorazowy.

Dostępne są oczywiście większe i bardziej dekoracyjne produkty z dłuższym przewidywanym czasem palenia. Rzecz jasna, idzie za tym cena. Większość ofert przewiduje rabaty i promocyjne ceny przy zakupie kilku sztuk (zazwyczaj co najmniej czterech). Pojedynczy egzemplarz to koszt oscylujący zazwyczaj w okolicach kilkunastu złotych, choć można znaleźć również mniej zdobione znicze za 8-10 złotych. Za produkty większe i przypominające lampiony, kapliczki czy wazony trzeba zapłacić co najmniej 20 złotych.

Znicze dla wymagających

Zależy ci na nietuzinkowej i bardziej uroczystej uprawie? Musisz być gotowy na niemały wydatek. Duże znicze, np. z witrażowym wykończeniem mogą kosztować nawet 60-70 złotych. Na rynku dostępne są również produkty designerskie lub wykonane z wyjątkowo trwałych materiałów (np. grubego szkła i granitu), których cena może wahać się od 100 do nawet 350 złotych.

Polecamy:

Jak usunąć wosk z nagrobka?

Szaleństwo świątecznych zakupów w październiku. To zdjęcie może szokować

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama