Reklama

Jakie są wróżby andrzejkowe?

Andrzejki to popularne święto ludowe, które obchodzone jest w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Zwane są również ostatkami, gdyż to ostatnia okazja na zorganizowanie hucznej zabawy przed rozpoczęciem adwentu. Tradycyjnym zwyczajem podczas andrzejek są oczywiście wróżby i przepowiednie. Początkowo skierowane były do niezamężnych panien, którym miały wskazać kandydata na męża. Współcześnie w zabawie może uczestniczyć każdy, kto ma na to ochotę, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jakie są najpopularniejsze i najciekawsze wróżby andrzejkowe?

Reklama

Lanie wosku

Najbardziej znaną, tradycyjną wróżbą andrzejkową jest lanie wosku, czyli ceromancja. Stopiony wosk należy wylewać do miski z zimną wodą przez dziurkę od klucza, który ma otwierać tajemnice i ułatwiać kontakt z zaświatem. W kształcie cienia, jaki rzuca zastygnięty wosk, mamy doszukiwać się podobieństwa do sylwetki lub rysów twarzy przyszłego wielbiciela czy też akcesoriów związanych z jego zawodem.

Niewidzialny atrament

Niezwykle ciekawym pomysłem na wróżbę andrzejkową jest odczytywanie niewidzialnych napisów. Nada to zabawie magiczny nastrój. W tym celu należy na białych kartkach A4 napisać dowolne imiona sokiem z cytryny. Wszystkie kartki wrzucamy do miski czy kapelusza i każdy uczestnik losuje jedną. Następnie odczytujemy imię z kartki, umieszczając ją nad płomieniem świecy. Wylosowane imię będzie należeć do naszej przyszłej połówki.

Wróżba z fusów od herbaty

Wróżyć można również z fusów od herbaty. Wystarczy w tym celu zaparzyć liściastą herbatę, wypić i odwrócić filiżankę do góry dnem. Po chwili odwracamy naczynie i odczytujemy utworzone obrazki z fusów. Doszukujemy się w nim różnych przedmiotów i interpretujemy na ich podstawie naszą przyszłość. Oto przykłady niektórych obrazów i ich znaczenia: podkowa – oznacza duże pieniądze, walizka – zmiany, ryba – szczęście, serce – randkę.

Wróżby z butami

Popularną wróżbą andrzejkową jest też przekładanie butów. Każdy uczestnik zabawy powinien zdjąć but z lewej nogi i kolejno je ustawiać od ściany w stronę drzwi, tak aby stykały się jeden z drugim. But z końca kolejki należy ustawić na sam początek. Właściciel buta, który jako pierwszy dotknie progu, pierwszy weźmie ślub. Interesującą zabawą andrzejkową jest również rzucanie butami. Należy zdjąć but z lewej nogi, odwrócić się w kierunku przeciwnym niż drzwi i rzucić but za siebie. Gdy będzie skierowany w stronę drzwi, to znaczy, że jego właścicielka wyjdzie za mąż.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama