Reklama

Andrzejki 2021: Jak wróżyć z wosku?

Wielkimi krokami zbliżają się andrzejki, które obchodzimy w nocy z 29 na 30 listopada. W wigilię dnia świętego Andrzeja odprawiane są różne wróżby, które mają przepowiadać przyszłość. Niegdyś przeznaczone były dla niezamężnych panien i miały wskazywać kandydata na męża. Dziś wróżenie podczas andrzejek jest świetną zabawą dla każdego, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Najpopularniejszą wróżbą jest oczywiście lanie wosku. Na czym to polega, co jest do tego potrzebne i co można wywróżyć z wosku? Sprawdźmy.

Lanie wosku: Na czym polega?

W nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja, obchodzimy andrzejki. Nie wiadomo, jak dawno powstał ten zwyczaj, ale pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XVI wieku. Odprawiano wówczas obrzędy, które były dedykowane pannom na wydaniu szukającym kandydatów na mężów. Dziś wróżby andrzejkowe przeznaczone są dla każdego i mogą przepowiadać przyszłość dotyczącą zarówno miłości, jak i pracy, szczęścia czy materialnego dobrobytu.

Jednym z najpopularniejszych zwyczajów było lanie wosku. W dawnych czasach wróżba wyglądała nieco inaczej - topiono ołów, który pozyskiwano ze starych okiennic kościelnych i tworzono z niego odlewy. Metal ten miał symbolizować trwałość związku dwóch ludzi. Z czasem zaczęto używać do tego wosku, który wylewano przez dziurkę od klucza na zimną wodę. Z kształtów zastygłej masy odczytywano symbole, które wskazywały na to, co przyniesie nam los.

Reklama

Lanie wosku: Co będzie potrzebne?

Do wróżenia z wosku podczas andrzejek należy przygotować kilka niezbędnych rzeczy. Potrzebne będą:

  • Dwie świeczki
  • Garnek
  • Miska z wodą
  • Klucz z dziurką

Jak wróżyć z wosku?

Na początku należy napełnić miskę zimną wodą. Następnie przystępujemy do roztapiania wosku. Jedną świeczkę łamiemy na kawałki, wrzucamy do garnka i podgrzewamy na wolny ogniu, od czasu do czasu mieszając. Płynny wosk lejemy przez dziurkę od klucza na wodę w misce i odczekujemy, aż wystygnie. Ostrożnie wyciągamy zastygniętą formę z wody, gasimy światło i zapalamy drugą świeczkę. Trzymamy odlew między świeczką a ścianą, tak by powstał cień, z którego można odczytać różne symbole. W obrazie staramy się rozpoznać znajomy kształt, który będzie kojarzył się z przyszłą miłością, zawodem czy planami osobistymi.

Wróżby z wosku: Przykładowe znaczenia

Z kształtów rzucanych przez cień woskowych odlewów możemy odgadywać różne znaczenia intuicyjnie. Jednak do niektórych symboli przylgnęły konkretne znaczenia. Oto kilka z nich.

Kształt człowieka - rychłe spotkanie miłości

Kształt serca - czeka cię wierna miłość

Kształt pierścionka lub obrączki - w przyszłym roku się zaręczysz lub zmienisz stan cywilny

Kształt góry - czeka cię wiele przeszkód i tylko wytrwałość pomoże osiągnąć upragniony cel

Kształt domu - najbliższy czas poświęcisz rodzinie, chwile spędzone z najbliższymi będą bardzo cenne

Kształt kota - ostrzeżenie przed pewnymi znajomościami

Kształt gwiazdy - zdobycie pieniędzy i sławy

Kształt motyla - nadchodzą życiowe zmiany

Przeczytaj również:

Andrzejki 2021. Kiedy i jak je obchodzić?

Andrzejkowy wieczór pełen magii. Najlepsze wróżby i przepowiednie

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama