Reklama

Jak szybko wytrzeźwieć?

Suto zakrapiana impreza ma swoje nieprzyjemne konsekwencje. Po przebudzeniu często doświadczamy kaca, czyli bólu głowy, mdłości oraz nadwrażliwości na bodźce. Niestety, nie ma sposobu na to, aby szybko wytrzeźwieć i np. siąść za kółkiem. Za metabolizowanie alkoholu w krwiobiegu odpowiada wątroba i proces ten jest długotrwały i nie sposób go przyspieszyć. Na szczęście istnieją metody, aby zminimalizować nieprzyjemną dolegliwość, a także wspomóc pracę wątroby. Jak szybciej poczuć się lepiej? Co należy zjeść po całonocnym wznoszeniu toastów?

Reklama

Pij dużo wody

Alkohol sprzyja odwodnieniu organizmu, dlatego po przebudzeniu odczuwa się silny ból głowy, a także suchość w ustach. Dlatego już przed położeniem się spać warto wypić przynajmniej jedną szklankę wody niegazowanej. Można do niej dodać np. plasterek cytryny, ponieważ zawarta w niej witamina C działa przeciwzapalnie, a także wspomaga produkcję białych krwinek, które mogą poprawić funkcjonowanie wątroby.

Weź chłodny prysznic

Niektórzy polecają, aby wziąć lodowaty prysznic. Oczywiście, jest to mit, który nie ma nic wspólnego z szybszym usunięciem przez organizm alkoholu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby obmyć się pod strumieniem chłodnej wody. To pozwoli obudzić się po ciężkiej nocy, a także nieznacznie poprawić nasze ogólne samopoczucie.

Nie zapominaj o posiłku

Czasem zdarza się tak, że z powodu mdłości nie mamy ochoty na zjedzenie jakiegokolwiek posiłku. Jest to powszechny błąd, ponieważ pozbawiamy organizm energii. Warto sięgnąć po niewielkie ale pożywne danie. Dobrym pomysłem może być jajecznica lub omlet albo sycąca zupa warzywna lub bulion. Lepiej unikać fast-foodów i dań gotowych, ponieważ zawarte w nim tłuszcze niepotrzebnie obciążają i tak nadwyrężoną wątrobę i żołądek.

Sok na zdrowie

Aby poczuć się lepiej, warto sięgnąć po soki owocowe lub warzywne. Szczególnie polecany jest pomidorowy, ponieważ jest źródłem potasu i magnezu, które wspierają funkcjonowanie układów nerwowego i krążenia. Starym, ale skutecznym sposobem jest picie soku z kiszonych ogórków lub kapusty, ponieważ szybko uzupełniają niedobór wydalonych z moczem witamin.

Tego unikaj

Dzień po suto zakrapianej imprezie unikajmy używek. Kawa i herbata mogą jeszcze bardziej odwodnić organizm, natomiast papierosy dostarczają ogromnej ilości toksyn, co jeszcze bardziej szkodzi wątrobie. Pamiętajmy, że nawet jeśli poczujemy się lepiej, to dla własnego bezpieczeństwa nie wsiadajmy za kółko, gdyż nadal możemy być pod wpływem alkoholu

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama