Reklama

Stopy: Dziesięć sztuczek, których musisz się nauczyć

Stopy to taka fascynująca część ciała. Ta wspaniała kolekcja kości, tkanek miękkich, mięśni i stawów jest niezbędna do codziennego życia. To dzięki nim możemy między innymi chodzić, stać i biegać. Jednak - podobnie jak inne części ciała- nogi mają swój własny zestaw rutynowych problemów, spośród których wiele może być poważnych. Okazuje się, że istnieje wiele powszechnie znanych sposobów, które mogą sprawić, że nasze życie stanie się lepsze. Oto 10 sztuczek, których musisz się nauczyć.1. Wystawianie stóp spod koca może pomóc ci zasnąćBrzmi to dość dziwnie, prawda? Twoja temperatura ciała w nocy spada, a to pomaga ci zasnąć. Zapadając w głęboki sen spada jeszcze bardziej, dlatego wszystko, co spowoduje obniżenie temperatury ciała przed lub w czasie snu, pomoże ci spać lepiej. Badania opublikowane w 2014 roku pokazały, że wysoka temperatura ciała powiązana jest z trudnościami w zasypianiu. Obniżenie temperatury ciała pomoże ci zasnąć i w tym procesie Twoje stopy mogą grać główną rolę. 


W jaki sposób stopy obniżają temperaturę?


Stopy wspomagają obniżenie temperatury ciała w dwojaki sposób. Spody stóp pozbawione są włosów, które wspomagają zatrzymywanie ciepła. Stopy posiadają niezliczoną ilość specjalnych naczyń krwionośnych nazywanych anastomozami tętniczymi, transportującymi krew do naczyń znajdujących się tuż pod powierzchnią skóry. Wystawienie stóp z pod koca poddaje je działaniu chłodnego powietrza, które ochładza krew znajdującą się tuż pod powierzchnią skóry. Ochłodzona w ten sposób krew poprzez układ krążenia obniża temperaturę całego ciała, pomagając ci zasnąć. Jeśli zatem wieczorem będziesz mieć problem z zasypianiem, to wystaw stopy i odpływaj.2. Suszenie suszarką może ulżyć Twoim stopom, gdy masz ciasne buty

Kupiłaś ostatnio śliczną parę butów i nie możesz się doczekać, aby je założyć. Jednak w chwili, kiedy je założyłaś, okazuje się, że są ciasne i zaczynają boleć cię stopy. Większość osób decyduje się na przetrzymanie bólu i konsekwentnie nosi je, akceptując cierpienie i mając nadzieję, że choć trochę się rozciągną.

Jednak mały trik może ulżyć w cierpieniu:

- Nałóż grubą parę skarpet na stopy i załóż buty.

- Ustaw suszarkę na średnie grzanie i podgrzewaj przody butów przez 5 -10 minut, i w tym czasie poruszaj palcami. Można również podgrzewać tył buta, aby dodatkowo buta rozciągnąć.

- Wyłącz suszarkę i pozostaw stopy do ostygnięcia na jedną minutę.

- Zdejmij buty i skarpetki, a buty powinny być wygodne i gotowe do noszenia.

3. Zastosuj wazelinę lub dezodorant, aby zapobiegać pęcherzom

Często się zdarza, że wewnętrzna strona buta zwłaszcza na pięcie ociera nogę i może doprowadzić do powstania pęcherza. Dlatego zastosowanie wazeliny czy dezodorantu może działać jako środek łagodzący, który minimalizuje tarcie wewnątrz buta. Najlepiej użyć wazeliny na obszarze pięty, a dezodorant zastosować na pozostałą część stopy. Jednak zbyt duża ilość wazeliny może sprawić, że but będzie się zsuwał ze stopy. Ponadto w czasie kąpieli ścieraj tarką do stóp wszelkie zgrubienia, które dodatkowo mogą pogarszać dyskomfort w noszeniu butów.

4. Używaj do masażu stóp piłeczek do tenisa

Jeśli Cię nie stać, lub nie masz czasu, żeby skorzystać ze spa, to użyj piłeczki do tenisa, aby wykonać relaksujący masaż stóp. Wystarczy pocierać podeszwy stóp piłeczką, stosując pewną presję. Twoje stopy będą czuć się zaskakująco spokojnie i dobrze.

5. Owiń palce bandażem, aby zmniejszyć odczucie bólu

To nie jest metoda tylko dla baletnic, ale również dla osób noszących buty z wąskimi noskami, ponieważ palce są wciśnięte w niewielką przestrzeń, co często prowadzi do bolesnych pęcherzy i otarć. Jednak zastosowanie prostego zabiegu z oklejeniem palców może przynieść ogromną ulgę nie tylko baletnicy. Nie trzeba bandażować wszystkich palców, ale wystarczy trzeci z czwartym, zaczynając liczyć od dużego palca.

Oto jak zrobić ten wygodny zabieg:

- Wytnij pasek bandażu medycznego lub zwykłej bawełnianej taśmy, który jest na tyle długi, aby przejść wokół palców dwukrotnie

- Owiń taśmę wokół trzeciego i czwartego palca, załóż buty i noś jak zwykle

To nie jest lek, który zapobiegnie wszelkim bólom, ale może sprawić, że będziesz się poruszać łatwiej i bez większego bólu

6. Torebki z herbatą doskonałe w walce z brzydkim zapachem stóp

Brzydki zapach stóp to krępujący problem dla wielu osób. Dzieje się to za sprawą długiego noszenia butów, w których poci się stopa, a pot w połączeniu z bakteriami jest wynikiem powstawania przykrego zapachu. Okazuje się jednak, że to nieodpowiednie obuwie jest odpowiedzialne za ten problem, gdyż materiał, z którego są wykonane buty lub sztuczna wyściółka sprawiają, że ilość i intensywność potu jest wręcz ohydna. Jeżeli takie buty pozostawimy bez jakichś zabiegów oczyszczających, to po każdorazowym użyciu problem będzie narastał.

Oto prosty zabieg, jaki można zastosować:

- Wypłucz pod bieżącą wodą przez 5 sekund 4 używane torebki herbaty.

- Osusz je delikatnie papierowym ręcznikiem

- Po 2 torebki herbaty włóż do butów w okolice palców

- Pozostaw torebki herbaty w butach na noc

Rano przed założeniem butów nie będziesz odczuwać przykrego zapachu, a tym samym twoje stopy będą świeże.

7. Refleksologia stóp w łagodzeniu bólu menstruacyjnego

Akupresura jest zabiegiem nieinwazyjnym, wygodnym i jako niedroga alternatywa dla leków na różne dolegliwości i schorzenia w tym bóle miesiączkowe. Badania wskazują, że u osób, które regularnie uczestniczyły w sesjach refleksologii opisywano zmniejszoną intensywność i czas trwania bólu miesiączkowego niż u tych osób, które brały ibuprofen. W refleksologii niektóre punkty na stopie odpowiadają niektórym narządom. Gdy punkty te są masowane, to prowadzi do ulgi w bólu w tych częściach ciała. Istnieje również - dla jajników i macicy - refleks na stopie i gdy jest stymulowany poprzez technikę masowania kciukiem, to przynosi ulgę w skurczach. Niektóre kobiety cierpią w trakcie miesiączki z powodu bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i masowanie odpowiedniego refleksu może być korzystne.

9. Kupuj buty późnym popołudniem lub wieczorem, a będą lepiej dopasowane

Kupowanie butów rano może być przyczyną problemu z dopasowaniem, ponieważ twoje stopy nie są zmęczone całodziennym chodzeniem. Dlatego jeśli kupisz buty wcześnie rano, wieczorem mogą okazać się za ciasne. Dlatego zastosuj prosty trik przed nabyciem butów: Na zakupy udaj się pieszo i najlepiej zrób sobie dłuższy spacer przed pójściem do sklepu, aby narazić stopy na pewien wysiłek i eksploatację. Jest to prosta sztuczka, która pozwoli na uniknięcie bólu i dyskomfortu.

10. Kup odpowiednie skarpety

Wierzcie lub nie, ale istnieje wiele skarpetek, które nie są przeznaczone do spełniania określonych celów.

Niektóre z nich mogą znacznie pomóc w łagodzeniu problemów, z jakimi borykają się twoje stopy. Zatem gdy następnym razem pójdziesz na zakupy po skarpety, to przydadzą się pewne wskazówki, które pomogą Ci w wyborze odpowiednich skarpet. Być może trzeba będzie udać się do specjalistycznych sklepów, które posiadają najwyższej klasy produkty zdrowotne:

- Zakup skarpetki z dodatkiem włókien miedzianych, które mają działanie antybakteryjne, powodujące eliminowanie nieprzyjemnego zapachu stóp.

- Istnieją pewne skarpetki z wkładką antypoślizgową, które chronią stopę przed tworzeniem się pęcherzy i ran.

- Niektóre skarpetki posiadają specjalne wkładki w obszarach pięt i palców.

- Można już zakupić skarpetki ze specjalnego materiału rozciągającego, aby podnieść łuk stopy, szczególnie polecane dla osób z płaskostopiem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama