Reklama

Prosty przepis na naturalny płyn do prania

Przyzwyczailiśmy się do korzystania z bogatej oferty najróżniejszych środków piorących. Kuszą nas kolorowymi opakowaniami, zapachami, a przede wszystkim obiecywaną skutecznością działania i usuwaniem najtrudniejszych zabrudzeń. Jednocześnie rośnie świadomość dotycząca zgubnego wpływu mocnych detergentów zarówno na skórę, jak i na środowisko. Skorzystajmy więc z możliwości przygotowania naturalnego płynu do prania w domowym zaciszu. Jest to zadanie nieskomplikowane, a powstały środek może okazać się dużo bardziej wydajny niż produkty wytwarzane na skalę przemysłową. Do dzieła!

Co zamiast płynu do prania? Powrót do tradycji

W różnych sferach życia coraz częściej interesujemy się rozwiązaniami, które były stosowane przez naszych przodków. Dotyczy to między innymi kulinariów oraz sposobów pielęgnacji ciała. Nic dziwnego, że środki czyszczące stosowane na co dzień w naszych domach również wzbudziły zainteresowanie w tym kontekście. Jakie są zalety naturalnych płynów do prania?

Bazują na kilku prostych i łatwo dostępnych składnikach, więc ich przygotowywanie jest bardzo korzystne dla portfela. Co więcej, domowe płyny zazwyczaj są niezwykle wydajne!

Mamy dokładny wgląd w to, co znajduje się w składzie domowego płynu do prania. Krótka i klarowna lista składników sprawia, że są to specyfiki bezpieczne dla skóry. Nie musimy bać się podrażnień i alergii, które często towarzyszą stosowaniu kupowanych w sklepach preparatów. Ile raz zdarzyło się, że nowy, zachwalany przez producentów zapach był tak drażniący, że trudno było wytrzymać?

Reklama

Woda z detergentami trafia do środowiska, co nie sprzyja ekologicznemu podejściu. Dodatkowo większość artykułów piorących pakowana jest w plastikowe butelki, a powszechnie wiadomo, że ogromne ilości tego rodzaju odpadów przyczyniają się do poważnych problemów w skali globalnej.

Jak zrobić naturalny płyn do prania?

Prezentujemy przepis na podstawową wersję płynu, z której przygotowaniem poradzi sobie każdy!

Lista potrzebnych składników:

  • pół kostki szarego mydła,
  • dwie duże łyżki sody oczyszczonej,
  • litr wody.

Wykonanie:

Wodę podgrzej. Nie musisz doprowadzać do wrzenia, ale powinna być bardzo ciepła. Mydło zetrzyj na tarce. Przesyp do szklanego słoika, dodaj sodę oczyszczoną i zalej wszystko wodą. Zakręć słoik i wstrząśnij, by składniki dokładnie się wymieszały. Używaj, gdy płyn ostygnie.

Warto pamiętać: By domowy płyn do prania miał przyjemniejszy zapach, dodaj do niego kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Domowy płyn do prania dla wymagających

Jeśli obawiasz się, że tak przygotowany płyn nie okaże się skuteczny w walce z uciążliwymi zabrudzeniami, możesz skorzystać z bardziej złożonej receptury. Do szarego mydła i sody oczyszczonej dodaj ¼ szklanki boraksu (znajdziesz go np. w aptece) i wymieszaj w 2 szklankach gorącej wody. Następnie wlej jeszcze 2 litry gorącej wody i ponownie zamieszaj.

W tej propozycji też przydadzą się aromatyczne olejki. Dodawaj je, gdy płyn ostygnie. Wybieraj wedle własnych upodobań, ale możemy podpowiedzieć, że przyjemny zapach odzieży zapewnią produkty: lawendowe, eukaliptusowe i cytrusowe. 

Jeśli zainteresował cię temat naturalnych sposobów na czyste ubrania, dowiedz się, jak stosować kasztany do prania. Na tym przydatne patenty się nie kończą! Zobacz, co zrobić ze skórką z banana, a dwa raz zastanowisz się, zanim ją wyrzucisz.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama