Reklama

Moczenie nóg w wodzie z solą: Na co pomaga?

Nagminnie zapominamy o odpowiedniej pielęgnacji stóp, a przecież to one każdego dnia narażone są na bardzo duże obciążenia. Ból, opuchlizna i zrogowacenia są w stanie skutecznie uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Można temu w łatwy sposób przeciwdziałać, stosując sól do moczenia nóg. Nadaje się do tego nawet najzwyklejsza sól kuchenna! Zobacz, jak zorganizować domowe spa i poznaj korzyści wynikające z moczenia nóg w wodzie z solą.

Domowe zabiegi na stopy z solą: Od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że różne rodzaje soli mają odmienne właściwości. Choć popularna sól kuchenna ma sporo zalet pielęgnacyjnych, gdy mowa o stopach, nie należy bazować wyłącznie na niej. Sól morska czy himalajska też mogą wiele zdziałać. Przydatne będą również olejki eteryczne, które pomogą pozbyć się różnych dolegliwości: od opuchlizny, aż do przykrego zapachu.


Jak przygotować kąpiel do stóp?

Zanim skupimy się na konkretnych produktach, zacząć trzeba od samych podstaw. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca, ponieważ mogłaby negatywnie wpłynąć na krążenie. Dla skutecznego działania ważna jest regularność, ale z kąpielami nie należy przesadzać. Powtarzaj dwa lub trzy razy w tygodniu. Upewnij się, że masz dostęp do zegarka. Kąpiel z solą nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.

Reklama

Sól na zmęczone i opuchnięte stopy

Zarówno siedzący, jak i stojący tryb życia nie sprzyjają dobrej kondycji stóp. Kąpiel z solą przyniesie niemalże natychmiastową ulgę. By pozbyć się opuchlizny, użyj soli kamiennej lub himalajskiej. Dla odprężającego efektu dodaj kilka kropel olejku eterycznego: rumiankowego, lawendowego, szałwiowego albo z krwawnika. Ból i uczucie ciężkości znikną bardzo szybko. W tym przypadku w zupełności wystarczy letnia woda.

Sól a dezynfekcja stóp

Nawet zwykła sól kuchenna wykazuje właściwości antybakteryjne i odkażające, więc warto stosować ją w profilaktyce grzybicy. Kiedy należy to robić? Dezynfekującą kąpiel stóp zaleca się po każdorazowym pobycie w miejscu, gdzie skóra była narażona na kontakt ze szkodliwymi drobnoustrojami. Baseny, parki wodne, sauny, łazienki w hostelach i hotelach. Nie dopuszczaj do rozwoju choroby, by zachować wyłącznie miłe wspomnienia!

Jeśli już jednak infekcja cię dotknęła, kąpiele w soli stosuj jako kurację pomocniczą. Oprócz soli, do wody dodaj też ekstrakt z kory dębu.

Sól na wstydliwą przypadłość

Dbać o swój komfort i higienę trzeba na różnych polach. Z nadmiernym poceniem się stóp możesz mieć do czynienia nie tylko w czasie największych letnich upałów. Może ono wynikać z noszenia butów i skarpet wykonanych ze sztucznych tworzyw, które nie sprzyjają wentylacji wrażliwej skóry. By ją odświeżyć i ograniczyć nadmierne pocenie, wykonuj kąpiel w soli z dodatkiem olejku miętowego.

Pożegnaj suche i popękane pięty

Pielęgnacja pięt nie przynosi efektów lub trochę zaniedbaliście ten obszar w ostatnim czasie? Wszystko jest do naprawienia, a zająć się piętami należy nie tylko wtedy, gdy w perspektywie masz wyjście na miasto w sandałach. Kilkunastominutowa kąpiel stóp w cieplej wodzie podziała oczyszczająco i skutecznie zmiękczy twardą skórę. Dzięki łatwiej będzie ją usunąć. Działanie soli możesz wzmocnić preparatami z mocznikiem.

Polecamy:

Jesienna pielęgnacja: Jak o siebie zadbać?

Domowa dekoloryzacja: Jak zmyć farbę z włosów?

Sposoby na myszy i szczury. Tak szybko się ich pozbędziesz

Nietypowe zastosowanie tabletek do zmywarki. Wypróbuj!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama