Reklama

Maść z nawłoci: Przepis

Maść z nawłoci pospolitej to środek znany i stosowany od wieków przez medycynę ludową. Ma działanie przeciwzapalne, ściągające i przyspieszające gojenie ran. Osoby borykające się z problemem wyprysków skórnych czy reumatyzmem powinny wypróbować maść z nawłoci. Przepis na ten tradycyjny środek ma kilka wariantów.

Maść z nawłoci na oleju

Jedną z najczęściej stosowanych mikstur na bazie nawłoci, jest maść z olejem. Do jej wykonania trzeba użyć suszonych kwiatów nawłoci. Wypełniamy nimi połowę pojemności słoika i uzupełniamy olejem. Najlepiej wykorzystać do tego celu olej słonecznikowy lub oliwę z oliwek. Naczynie dobrze zakręcamy i pozostawiamy w ciemnym miejscu na cztery — sześć tygodni. Po tym czasie należy odcedzić kwiaty. Macerat olejowy z nawłoci należy stosować regularnie, pomoże uśmierzyć bóle stawów i przyspieszyć gojenie ran. Można wykorzystać go także podczas zabiegów pielęgnacyjnych: demakijażu i olejowego mycia skóry, szczególnie w przypadku problemów z przetłuszczającą się cerą, trądzikiem i wypryskami. Olej z nawłocią zawiera rutynę, toteż może pomóc przy cerze naczynkowej.

Reklama

Maść z nawłoci: Przepis z masłem

Innym sposobem na maść z nawłoci na wypryski, rany i oparzenia oraz bóle reumatyczne jest wykonanie jej z liści i nierozkwitniętych jeszcze do końca kwiatów. Należy cztery łyżki świeżego ziela rozgnieść w moździerzu, a następnie utrzeć z masłem, w takiej ilości, aby mieszanka miała konsystencję maści. O ile olejową miksturę można przechowywać przez długi czas, o tyle maść z nawłoci i masła najlepiej wykonywać w razie potrzeby. Specyfik najlepiej przechowywać w lodówce, nie dłużej niż dwa — trzy tygodnie. Taka maść z nawłoci to przepis, który znały i stosowały już nasze babcie. Masło można zastąpić także smalcem bądź olejem kokosowym.

Domowa maść z nawłoci ze smalcem

Aby przygotować maść z nawłoci ze smalcem, należy: 

  1. Wytopić tłuszcz ze słoniny. 
  2. Zdjąć kawałki słoniny z patelni zanim się zarumienią i wyłączyć palnik. 
  3. Świeże ziele nawłoci pospolitej drobno posiekać i wrzucić na rozgrzany tłuszcz. 
  4. Mieszać, aby składniki dobrze się połączyły. 
  5. Przełożyć do pojemnika i pozostawić do wystygnięcia. 

Taka domowa maść z nawłoci to środek stosowany na bóle reumatyczne, w przypadku świądu oraz do przyśpieszenia gojenia się siniaków.

Zobacz też:

Jakie właściwości ma nawłoć pospolita?

Jak zrobić napar z nawłoci?

Jak leczyć reumatyzm?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama