Reklama

Jaki błąd najczęściej popełniamy biorąc prysznic?

Każdy z nas ma bakterie oraz drożdże, które żyją na naszym ciele i rozwijają się, gdy się spocimy lub weźmiemy gorący prysznic i od razu osuszymy ciało ręcznikiem. Chociaż bakterie, czy drożdże są nieszkodliwymi pasażerami na naszej skórze to czasem mogą narobić dużo szkód i problemów. Istnieje rodzaj drożdży, który występuje tylko w wilgotnych częściach ciała, takich jak usta czy wagina. Normalnie drożdże żyją na naszym ciele i nawet nie wiemy o ich istnieniu, jednak jeśli warunki są sprzyjające dla ich rozwoju następuje bolesne zakażenie, najczęściej w okolicach pochwy. Zakażenie drożdżami Candida czyli grzybica pochwy objawia się swędzeniem, zaczerwieniem, obrzękiem i białą, gęstą wydzieliną.

Reklama

Zakażenie drożdżami jest zwykle niegroźne i można się go łatwo pozbyć przy odpowiednim leczeniu. Jednak co właściwie powoduje zakażenie i rozwój drożdży? Oto kilka najczęstszych przyczyn, które powodują grzybicę.

- Ciepło i wilgoć: podobnie jak drożdże, których używamy do pieczenia, drożdże Candida najlepiej rozwijają się w ciepłym środowisku, gdzie panuje wilgoć. Obcisłe ubranie, zwłaszcza ze sztucznych materiałów jest szczególnie szkodliwe ponieważ utrzymująca się wilgoć sprzyja zakażeniu. Dlatego ważne jest, aby możliwie często zmieniać bieliznę.

- Podrażnienia skóry: najczęściej spowodowane zbyt obcisłym ubraniem ze sztucznych materiałów.

- Zmiana pH skóry: może być spowodowana używaniem produktów zapachowych takich jak balsamy do ciała, kremy, zapachowe tampony i podpaski oraz dezodoranty.

- Leki i antybiotyki: przyjmowanie niektórych leków czy antybiotyków może powodować bardzo szybki rozwój drożdży Candida.

- Podatność na infekcję: niektórzy ludzie są po prostu bardziej podatni na infekcję niż inni i dlatego też muszą szczególnie uważać na to, jakie ubrania zakładają na siebie oraz jakich produktów używają do pielęgnacji ciała.

Mając to na uwadze, wróćmy do tego, jakie błędy popełniamy biorąc prysznic. Ubranie odzieży w momencie gdy jesteśmy jeszcze ciepli i wilgotni jest błędem, który może narazić cię na ryzyko zakażenia. Twoje ubranie będzie trzymać wilgoć i spowoduje, że sami stworzymy idealne środowisko dla wzrostu drożdży. Mokra skóra jest bardziej podatna na irytujące tarcie, które może spowodować zakażenie drożdżami.

Na szczęście jest łatwy sposób, aby uniknąć zakażenia. Wystarczy poczekać aż ciało wyschnie po prysznicu. Suszenie ciała czystym ręcznikiem pomoże, chociaż należy uważać, aby nie szorować zbyt mocno, ponieważ może to powodować podrażnienia wrażliwej skóry. Dobrze jest również poczekać z zakładaniem bielizny, aby wszystkie części ciała dokładnie wyschły. 

Jeśli masz częste infekcje, samo suszenie może nie wystarczyć. Istnieją inne rozwiązania, które można podjąć. Jednym z nich jest unikanie obcisłych ubrań, ze sztucznych materiałów, noszenie przewiewnej bawełnianej bielizny oraz unikanie produktów zapachowych. Twój ginekolog może poradzić ci, jak dbać o higienę intymną i rozwiązać problem częstych infekcji.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama