Jak zrobić domowy spray antybakteryjny?

Na każdym kroku jesteśmy narażeni na kontakt z bakteriami i wirusami czy zanieczyszczonymi przedmiotami. Warto więc zadbać o zachowanie higieny, aby uchronić się przed chorobami i infekcjami. Jednak co robić w sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia rąk – na przykład podczas podróży, w środkach komunikacji miejskiej czy w przestrzeni publicznej? Można wtedy sięgnąć po spray antybakteryjny, który skutecznie zdezynfekuje ręce. Niekoniecznie musimy kupować go w sklepie – można w prosty sposób przygotować go samemu. Jak zrobić domowy płyn antybakteryjny? Podpowiadamy.

Jak zrobić płyn antybakteryjny w sprayu?

Płyn antybakteryjny przyda się w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła. Nie oczyści skórę oraz usunie bakterie i wirusy, ale też zdezynfekuje miejsca, które często dotykamy - na przykład klamki czy kontakty. Jak przygotować taki spray? Wystarczy zmieszać ze sobą 150 ml spirytusu, 10 kropli olejku lawendowego i 30 kropli olejku z drzewa herbacianego i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Dezynfekująco zadziała nie tylko alkohol, ale także olejki eteryczne, które mają właściwości antyseptyczne.

Aromatyczny płyn antybakteryjny z aloesem

Można także przygotować domowy spray antybakteryjny z aloesem. Należy wymieszać ze sobą 8 łyżeczek spirytusu, 4 łyżeczki soku z aloesu, 4 krople olejku z drzewa herbacianego, 10 kropli olejku cytrynowego, 8 kropli olejku z mięty pieprzowej i 10 kropli olejku pomarańczowego. Mieszankę przelewamy do butelki z atomizerem i dopełniamy ją przegotowaną oraz ostudzoną wodą. Wszystko ponownie dokładnie mieszamy i gotowe. Spray antybakteryjny najlepiej przechowywać w butelce z ciemnego szkła, gdyż olejki eteryczne tracić swój intensywny zapach pod wpływem promieni słonecznych.

Płyn antybakteryjny z gliceryną

Do płynu antybakteryjnego można również dodać glicerynę, która zwiększy elastyczność skóry i ją wygładzi. W tym celu należy zmieszać ze sobą 200 ml spirytusu, 125 ml wody, kilka kropel olejku z drzewa herbacianego oraz 3,5 ml gliceryny. Całość przelewamy do butelki ze spryskiwaczem i dokładnie wstrząsamy. 

Zobacz także:

Jak prawidłowo myć ręce?

Jak prawidłowo zdejmować maseczkę?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama