Reklama

Jak zapobiegać infekcjom paznokci?

Tekstura, kształt i długość paznokci mogą powiedzieć wiele na temat twojego zdrowia. Paznokcie podkreślają również twoje podstawowe nawyki higieny osobistej i poczucie stylu. To dlatego paznokcie są tak bardzo ważne. Do niewłaściwej higieny osobistej należy włączyć brak pielęgnacji paznokci. Paznokcie powinny być czyste i zadbane. W przeciwnym razie, jesteś w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia problemów z paznokciami takich jak wrastanie paznokci i zakażenia grzybicze. Na szczęście łatwo jest zachować swoje paznokcie zdrowe i zapobiec wszelkim infekcjom.

Reklama

Utrzymuj paznokcie czyste i suche

Mocz paznokcie w ciepłej wodzie z mydłem przez 10 minut, a następnie dokładnie oczyścić i wyszoruj paznokcie przy użyciu miękkiej szczoteczki do zębów. Upewnij się, że żaden brud lub pył nie pozostał pod i wokół paznokci. Zapobiegnie to wszelkiego rodzaju zakażeniom. Następnie wysusz paznokcie jak również obszary między każdym z palcem. Każdy nadmiar wilgoci między palcami może stworzyć korzystne warunki dla rozwoju zakażenia grzybiczego.

Obcinaj paznokcie prawidłowo

Aby zapobiec infekcjom paznokci, ważne jest, aby obcinać je właściwie. Zawsze obcinaj je bez ostrych krawędzi, używając czystych obcinaczek do paznokci. Można użyć pilniczka i delikatnie wygładzić wszelkie ostre krawędzie.

Nigdy nie pozostawiaj ostrych rogów na paznokciach, ponieważ może to spowodować bolesne wrastanie paznokci.

Noś odpowiednie obuwie

Odpowiednie obuwie jest niezbędne do zmniejszenia ryzyka zakażenia grzybicą paznokci, jak i wrastania paznokci. Lekarze zalecają noszenie obuwia z szerokim przodem, w którym czubki nie będą powodowały konieczności kurczenia palców. Należy unikać butów, które są zbyt małe lub zbyt duże.

Jeśli buty ściskają palce lub wywierają nacisk na palce, nie noś ich więcej. Wraz z wielkością buta ważne jest, aby wybrać obuwie oddychające, dzięki czemu zapewnisz sobie cyrkulację powietrza wokół stopy. Pomoże to utrzymać stopy suche i mniej podatne na grzybicę paznokci. Zalecane są więc buty wykonane z oddychających materiałów, takich jak skóra lub płótno.

Nigdy nie nosić butów, które są jeszcze wilgotne lub spocone po wcześniejszym noszeniu, to tylko zwiększa ryzyko zakażenia grzybicą.

Chroń swoje paznokcie w miejscach publicznych

Miejsca publiczne, takie jak sale gimnastyczne, baseny lub sauny, wydają się być wylęgarnią grzybów, które mogą prowadzić do infekcji. Stąd ważne jest, aby chronić swoje paznokcie i stopy w takich miejscach. Unikaj chodzenia boso na siłowni, w szatniach i na basenach publicznych. Zawsze pamiętaj aby nosić swoje własne buty pod prysznic w miejscu publicznym.

W wilgotnym środowisku, zawsze noś klapki lub sandały. Podobnie, salony kosmetyczne mogą być siedliskiem dla grzybów, więc przed wykonaniem manicure lub pedicure, zapytaj obsługę, o stosowane środki ostrożności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzybicy paznokci.

Nigdy nie wycinaj skórek

Skórki zapewniają ochronę przed bakteriami. Obcinanie skórek, szczególnie zbyt krótkie, sprawia, że paznokcie stają się bardziej podatne na infekcje, grzybice i wrastanie paznokci.

Aby poradzić sobie ze skórkami, mocz ręce w ciepłej wodzie przez 10 minut. Wytrzyj ręce do sucha, a następnie weź niewielką ilość oliwy z oliwek lub oleju kokosowym i masuj delikatnie przez 5 minut. Wreszcie, należy delikatnie odsunąć skórki drewnianym patyczkiem.

Nawilżaj paznokcie i skórki

Ważne jest również, aby utrzymać swoje paznokcie i skórki właściwie nawilżone. Regularne stosowanie balsamu pozwala zachować silne i zdrowe paznokcie. Chroni również paznokcie przed zerwaniem, powstawaniem odprysków, pęknięć i rozdwajaniem ze względu na brak wilgoci.

Oliwa z oliwek jest jedną z najlepszych substancji nawilżające dla zdrowych paznokci.

Unikaj częstego malowania paznokci

Odbarwione, pęknięte lub łamliwe paznokcie to oznaka grzybicy. Stosowanie kolorowych lakierów do paznokci w takich przypadkach może tylko pogorszyć sytuację. W rzeczywistości, gdy zauważysz u siebie takie objawy, należy skontaktować się z lekarzem. Jednakże, można użyć przeciwgrzybiczego lakieru do paznokci lub po prostu bezbarwnego lakieru, ponieważ zawierają one substancje chemiczne hamujące wzrost grzybów.

Staraj się trzymać z dala od paznokci akrylowych. Substancje chemiczne stosowane do produkcji paznokci akrylowych są bardzo niezdrowe, a długotrwałe stosowanie może doprowadzić do całkowitego zaniku paznokci i zniszczenia macierzy paznokcia. Niektóre z tych substancji chemicznych, takie jak na przykład formaldehyd, od dawna wiadomo, że powodują raka.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama