Reklama

Jak usunąć modzele?

Modzele to zgrubiona warstwa naskórka, która najczęściej pojawia się na stopach lub dłoniach Mogą się również tworzyć w innych miejscach na ciele, zwłaszcza tam, gdzie skóra jest podatna na otarcia. Modzele na stopach często powstają wskutek chodzenia w niewygodnych i źle wyprofilowanych butach. Na ich obecność często skarżą się również panie, które często noszą buty na wysokim obcasie. Zgrubienia mogą być spowodowane wadami postawy, a także być następstwem wielu chorób takich, jak np. cukrzyca, nadciśnienie czy niedoczynność i nadczynność tarczycy. Nieleczone modzele powodują ból i znacznie utrudniają poruszanie się. Dlatego trzeba im zapobiegać oraz je usuwać.

Reklama

Mechanizm powstawania modzeli

Modzele powstają na skutek częstego i długotrwałego ocierania skóry o materiał. Jest to mechanizm obronny, gdyż podatne na uszkodzenia mechaniczne przestrzeń jest zabezpieczana przez powstałe zgrubienie. Niestety, często towarzyszą im ból i stan zapalny, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli podczas chodzenia odczuwasz ucisk, sprawdź, czy nie powstał modzel. Tylko szybka diagnoza pozwala na jego skuteczne usunięcie.

Najprostsze metody usunięcia

Jeśli powstały modzel jest niewielki, można go usunąć w łatwy sposób. Wystarczy przed pójściem spać namoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła tak, aby skóra dostatecznie zmiękła. Następnie trzeba delikatnie pumeksem zedrzeć zgrubienie. Nie należy robić tego zbyt intensywnie, gdyż może dać to odwrotny efekt. Zabieg powtarzaj codziennie do momentu usunięcia modzela. Pamiętaj, aby na koniec nasmarować stopy kremem nawilżającym.

Sprawdzone metody

Istnieją również specjalne preparaty pomagające usunąć modzele. Najpopularniejszymi z nich są plastry. Nasączone są najczęściej kwasem salicylowym, które ułatwiają usunięcie zgrubień na stopach. Najlepszy efekt dają wtedy, gdy stosuje się je razem z codziennym moczeniem nóg w wodzie. Dodaj do niej sodę oczyszczoną, która może złagodzić powstały stan zapalny i złagodzić ból. Można łatwo wykonać naturalną pastę na odciski. Wystarczy rozgnieść ząbek czosnku i wymieszać go z oliwą. Powstałą mieszanką należy wykonać okład na modzele i stosować go codziennie przed pójściem spać (najlepiej zostawić go na całą noc).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama