Jak prawidłowo zdejmować maseczkę?

Maseczki towarzyszą nam już od ponad roku. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w sklepach, autobusach i zamkniętych przestrzeniach, gdzie przebywa więcej osób, musimy je nosić. Jednak coraz częściej można zaobserwować, że zakładamy, nosimy i zdejmujemy je bez należytej ostrożności. Dlatego dobrze jest odświeżyć sobie zasady dotyczące zakładania i noszenia środków ochrony osobistej. Warto też przypomnieć, jak prawidłowo zdejmować maseczkę?

Jak prawidłowo zakładać maseczkę?

Przed nałożeniem maseczki należy dokładnie umyć ręce mydłem i wodą lub zdezynfekować je przygotowanym do tego celu preparatem. Maseczkę należy wyjąć z opakowania i założyć, tak by dokładnie przylegała do twarzy, tylko wówczas będzie skuteczną ochroną.

Jak prawidłowo nosić maseczkę?

Maseczka powinna zakrywać zarówno usta, jak i nos. Noszenie jej wyłącznie na nosie nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. Podczas użytkowania zasłony nie należy jej dotykać, a jeśli do tego dojdzie, trzeba natychmiast zdezynfekować lub dokładnie umyć ręce. 

Nie należy nosić mokrej maseczki. Jeśli poczujesz, że zasłona na twarzy robi się wilgotna, natychmiast wymień ją na nową. W tym celu warto mieć przy sobie kilka szczelnie zapakowanych maseczek na zmianę. 

Nie wolno używać tej samej maseczki wielokrotnie! Jeśli zdejmujesz maseczkę, wkładasz ją do kieszeni bądź torebki i ponownie używasz, narażasz się na zwiększone ryzyko zarażenia. W przypadku produktów jednorazowych należy wyrzucić je do kosza, natomiast maseczki wielokrotnego użytku należy po każdym powrocie do domu wyprać w gorącej wodzie. 

Jak prawidłowo zdejmować maseczkę?

  1. Przed zdjęciem maseczki należy umyć ręce wodą i mydłem lub zdezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. 
  2. Podczas zdejmowania maseczki nie można dotykać jej przedniej części. Należy ostrożnie chwycić za sznurki bądź gumki tuż przy uszach i zdjąć maseczkę. 
  3. Następnie należy, przytrzymując maseczkę za wiązanie, złożyć ją. 
  4. Maseczkę wyrzuć do kosza na śmiecie lub zapakuj do foliowego worka, a następnie wyparz w gorącej wodzie. Temperatura prania maseczek wielokrotnego użytku powinna wynosić przynajmniej sześćdziesiąt stopni Celsjusza. 
  5. Na koniec zawsze pamiętaj o zdezynfekowaniu rąk. 
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama