Reklama

Jak prawidłowo myć ręce?

Może się wydawać, że higieniczne mycie rąk to prosta sprawa, o której wiemy już wszystko. Ale czy na pewno? To nie tylko kwestia utrzymania dłoni i paznokci w czystości, ale przede wszystkim najprostszy sposób na ochronę przed bakteriami i wirusami, które czają się na każdym kroku. Mycie rąk przed jedzeniem czy po wyjściu z toalety to oczywistość, ale warto wiedzieć, na jakie jeszcze sytuacje należy zwracać uwagę. Nieskomplikowany nawyk pozwoli zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Instrukcji mycia rąk nigdy za wiele!

Reklama

Kiedy należy myć ręce?

Odpowiedź na to pytanie mogłaby zmieścić się w jednym zdaniu: robić to należy zawsze, gdy jesteśmy narażeni na kontakt z płynami ustrojowymi ludzi i zwierząt. Wiąże się to jednoznacznie z niepożądanymi bakteriami, wirusami i pasożytami.

 • Naszym przyzwyczajeniem powinno stać się umycie rąk od razu po powrocie do domu z pracy, szkoły, zakupów czy spaceru.

 • Duży nacisk kładzie się na dokładne mycie rąk po skorzystaniu z publicznej toalety. W miarę możliwości poleca się unikać potem bezpośredniego dotykania dłońmi dozowników na mydło, klamek i uchwytów.

 • Uważać należy także we własnym domu. Po zmianie dziecięcej pieluszki i opróżnieniu nocnika także pierwsze kroki powinniśmy skierować do łazienki.

 • Mycie rąk przed jedzeniem to kolejny nawyk, który trzeba wpajać naszym bliskim już od najmłodszych lat. Podobnie jest z gotowaniem. O higienę należy zadbać nie tylko tuż po wejściu do kuchni, ale również w trakcie przygotowania posiłku. Ręce trzeba umyć tuż po kontakcie z surowym mięsem, skorupkami jajek czy nieumytymi owocami i warzywami.

 • Kontakt ze zwierzętami działa bardzo dobrze na nasze samopoczucie, ale po skończonej zabawie z pupilem mycie rąk jest nieodzowne. Tak samo wygląda sytuacja, gdy czyścimy zwierzęce akcesoria, miski i opróżniamy kocią kuwetę.

Mycie rąk krok po kroku

Czynność powinna trwać przynajmniej 40 sekund. Do mycia rąk używaj ciepłej wody, nie powinna być jednak zbyt gorąca, ponieważ mogłaby doprowadzić do uszkodzenia delikatnej skóry dłoni, a nawet poparzeń. Podczas mycia pamiętaj o każdym zakamarku rąk, w tym opuszkach palców i zagłębieniach między palcami. Nie pomijaj nadgarstków.

 1. Dłonie zwilż ciepłą wodą, następnie użyj mydła. Jego ilość powinna wystarczyć na pokrycie całej powierzchni dłoni.

 2. Energicznymi ruchami pocieraj dłoń o dłoń wewnętrznymi stronami, porządnie je namydlając.

 3. Spleć palce i namydl je dokładnie na całej długości.

 4. Nałóż pianę na kciuk, obejmując go drugą ręką i myj kolistymi ruchami. Po chwili to samo wykonaj na drugiej ręce.

 5. Wnętrzem jednej dłoni umyj wierzch drugiej. Nie omijaj paznokci!

 6. Mydło nałóż również na nadgarstki.

 7. Spłucz pianę ciepłą wodą i dokładnie wysusz - ręce po myciu nie powinny być wilgotne! Unikaj suszarek do rąk.


Zobacz: Jak zrobić naturalny środek dezynfekujący?


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama