Reklama

Jak pozbyć się zapachu potu z ubrań?

Usunięcie zapachu potu z ubrań bywa problematyczne. Zdarza się, że nieprzyjemną woń czuć nawet po wypraniu odzieży! Jest to kłopot, który rozpatrywać można nie tylko pod względem higienicznym – brzydko pachnące ubrania są w stanie odebrać nam całą pewność siebie. Wtedy jakiekolwiek wyjście i spotkanie z innymi ludźmi staje się naprawdę stresujące. Tak wcale nie musi być! Podpowiadamy, jak usunąć zapach potu z ubrań domowymi sposobami. To naprawdę proste.

Podstawy dbania o garderobę

Przepocone ubrania to problem, z którym borykamy się nie tylko latem, lecz trzeba przyznać, że o tej porze roku daje się nam najbardziej we znaki. Podstawą dbania o higienę jest niezostawianie przepoconej odzieży w koszu na pranie zbyt długo. Zupełnie odpada odruchowe wrzucanie ich do szafy! Należy je możliwie jak najszybciej uprać, by ograniczyć namnażanie się niepożądanych bakterii. Zresztą im dłużej zwlekamy, tym trudniej uporać się z nieprzyjemną wonią.

Zanim wypróbujesz domowe sposoby na zapach potu na ubraniach, zrób test na niewielkim fragmencie materiału, najlepiej w miejscu, które nie rzuca się w oczy. Choć będziesz używać mało inwazyjnych środków, każda tkanina może zareagować inaczej. Lepiej sprawdzić, niż ubolewać nad stratą ulubionej bluzki.

Reklama

Sprawdź: Jak zrobić domowy proszek do prania?

Wysoka temperatura w walce z zapachem potu na ubraniach

Pranie w wysokiej temperaturze pozwala skutecznie rozprawić się z bakteriami, które są odpowiedzialne za przykry zapach potu na odzieży. Kieruj się jednak zaleceniami producenta i nie przekraczaj maksymalnej temperatury! Weź pod uwagę, że wysokie wartości dopuszczalne są głównie w przypadku ubrań bawełnianych i lnianych. Nie wchodzą jednak w grę, gdy odświeżenia potrzebuje odzież wełniana lub wykonana z dodatkiem tworzywa sztucznego. Mogłaby ulec deformacjom, skurczeniu albo odbarwieniu.

Jak zlikwidować zapach potu z ubrań przy pomocy sody oczyszczonej?

Oto środek z kuchennej szafki, którego zastosowania wykraczają poza spulchnianie domowych wypieków. Soda oczyszczona - królowa porządków! Ułatwi również pozbycie się zapachu potu z odzieży. Ma działanie dezynfekujące, więc sprzyja usuwaniu bakterii. Przy okazji jest w stanie wybielić poszarzałe tkaniny, więc stosujmy ją do białych i delikatnych materiałów. Wystarczy dodać do prania pół szklanki sody, by cieszyć się świeżością garderoby.

Wypróbuj ocet winny na przepoconą odzież

Szukasz sposobu na usunięcie zapachu potu z ubrań kolorowych lub czarnych? Ocet winny okaże się twoim wiernym sprzymierzeńcem. Nie musisz się obawiać, że stracą kolor - jest to środek całkowicie bezpieczny. Sprawdzi się także w przypadku białej odzieży, wybielając żółte plamy widoczne zazwyczaj pod pachami. Jak używać octu, by usunąć zapach potu? Przelej go do niedużej butelki z atomizerem i spryskaj ubranie. Zostaw na co najmniej 20-30 minut, następnie upierz jak zwykle.

Zobacz: Stripowanie, czyli ekologiczne usuwanie plam. Jak to zrobić?

Jak usunąć zapach potu z ubrań bez prania?

Nie wszystkie materiały nadają się do prania w wysokich temperaturach - wtedy z pomocą przychodzi... prasowanie! To również doskonały patent w chwili, gdy tuż przed ważnym wyjściem orientujesz się, że twoja odzież, mimo prania, wydziela przykra woń. Najlepiej sprawdza się prasowanie sprzętem z generatorem pary lub użycie parownicy. W ten sposób zdezynfekujesz ubranie i przedłużysz jego żywotność.

Polecamy:

Wlej pół szklanki do miednicy. Pożółkłe firanki będą jak nowe!

Sprawdzone patenty na miękkie ręczniki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak usunąć zapach potu | zapach potu na ubraniach
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama