Reklama

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust?

Nieprzyjemny zapach z ust jest wstydliwą przypadłością wielu osób. Przyczyn jego powstawania jest wiele: od niewłaściwej higieny jamy ustnej, przez nieodpowiednią dietę, na poważnych schorzeniach np. układu pokarmowego kończąc. Samo maskowanie problemu nie wystarczy, ponieważ nieprzyjemny zapach często powraca. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust? Co może być jego przyczyną? Jak można wykorzystać domowe sposoby na tę przypadłość? Przekonajmy się.

Reklama

Przyczyny nieświeżego oddechu

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu jest niedostateczna higiena jamy ustnej. To w niej namnażają się bakterie, dla których pożywką są resztki jedzenia. Nie wystarczy myć zębów dwa razy dziennie – należy robić to po każdym posiłku. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto płukać jamę ustną wodą albo żuć bezcukrową gumę do żucia. Nieświeży oddech może być także wynikiem różnych schorzeń układu pokarmowego (wrzody, stan zapalny błony śluzowej żołądka, zaburzenia pracy wątroby), oddechowego (nieżyt nosa, zapalenie gardła i zatok), a także grzybica bądź ropnie. W takim wypadku najlepiej udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę i udzieli fachowej porady, jak pozbyć się problemu.

Pozbywanie się nieświeżego oddechu

Nieświeży oddech może być również wynikiem stosowania używek. Problem wzmaga palenie papierosów, nadużywanie kawy i herbaty. Dlaczego? Przede wszystkim produkty te wysuszają błonę śluzową jamy ustnej, a co za tym idzie, sprzyjają namnażaniu się bakterii. Jeśli trudno rozstać się z nałogami, często nawilżaj gardło i stosuj środki, które sprzyjają powstawaniu śliny (cukierki do ssania, drażetki lub gumy do życia – najlepiej bez cukru). Staraj się również zwrócić uwagę na to co jesz: produkty takie jak cebula, czosnek i pory zawierają silne olejki eteryczne. Nieprzyjemny zapach może być również wynikiem zjadania dużych ilości cukrów.

Stosuj płukanki

Jeśli chcesz szybko pozbyć się nieświeżego oddechu, sięgnij po naturalne sposoby. Co pomoże? Przede wszystkim płukanki, takie jak roztwór wody i sody oczyszczonej. W zastępstwie możesz sięgnąć również po ocet jabłkowy albo sok ze świeżo wyciśniętej cytryny. Zastosuj również naturalne środki pochłaniające nieprzyjemne zapachy. Aby szybko odświeżyć oddech żuj goździki, laskę cynamonu, anyż, imbir albo miętę. Ulgę w dolegliwości przynoszą również napary: rumiankowy, szałwiowy, piołunowy. Włącz również do diety większą ilość świeżych owoców i warzyw.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama