Reklama

Jak pozbyć się jęczmienia z oka?

Najpierw możemy odczuwać pieczenie i swędzenie powieki, następnie pojawiają się zaczerwienienie i mało estetyczna grudka, która sprawia spory dyskomfort. Jak się pozbyć jęczmienia z oka? Jeśli nie masz możliwości udania się od razu do specjalisty, spróbuj domowych sposobów, dzięki którym pozbędziesz się tej przypadłości i szybko poczujesz ulgę.

Jęczmień na oku: Co to takiego i skąd się bierze?

Jęczmień to objaw bakteryjnego zakażenia gruczołów znajdujących się w powiekach. Najczęściej wywoływane jest ono przez gronkowce i paciorkowce. Pierwsze sygnały jego wystąpienia nie są oczywiste. Pojawia się zaczerwienienie, świąd i łzawienie oczu, co może być interpretowane jako objawy uczuleniowe. Dość szybko jednak pojawia się ropień na powiece, którego nie sposób zignorować.

Zazwyczaj znika po upływie około tygodnia, jednak dolegliwości są na tyle dokuczliwe, że nie warto czekać z założonymi rękami. Jeśli jednak stan ten będzie utrzymywać się dłużej lub często nawracał, niezbędna okaże się wizyta u lekarza. Nieleczony jęczmień na oku może przekształcić się w gradówkę, która jest znacznie trudniejsza do wyeliminowania.

Reklama

Jęczmień na oku: Domowe sposoby

Z domową kuracją nie warto zwlekać. Wykorzystasz wyłącznie naturalne metody, które z powodzeniem stosowały nasze babcie, więc z całą pewnością nie zaszkodzą, a mogą tylko pomóc. Sprowadzają się one przede wszystkim do ogrzania problematycznego miejsca. Podwyższona temperatura przyspieszy pęknięcie jęczmienia i wydostania się z niego ropy. Pod żadnym pozorem jednak na wyciskaj zgrubienia na siłę!

Jajko na jęczmień

Nie miej oporów przed użyciem swoich żywnościowych zapasów. Jajko ugotuj na twardo. Pozostaw je w skorupce. Gdy trochę przestygnie (ale nadal będzie ciepłe!), owiń je bawełnianą ściereczką lub chusteczką i przykładaj do zamkniętej powieki.

Zobacz też: Jak pozbyć się odcisków i modzeli?

Patent z biżuterią

Ze względu na swój kształt najlepiej nadaje się do usuwania jęczmienia złota obrączka. Dokładnie ją umyj i zdezynfekuj. Następnie rozgrzej ją poprzez pocieranie o czystą tkaninę. Tak przygotowanym pierścionkiem wykonaj bardzo delikatny masaż zainfekowanej powieki.

Jak pozbyć się jęczmienia z powieki przy pomocy roślinnych naparów?

Nie mogło ich zabraknąć wśród domowych sposobów na jęczmień. Zioła i inne rośliny wspierają wiele naturalnych kuracji, pomogą również przy tym dokuczliwym problemie. Ponownie zastosujesz metodę działania na ciepło, przygotowując okłady. Co nadaje się najlepiej do ich zrobienia?

  • Rumianek,
  • Ziele świetlika,
  • Kwiaty nagietka,
  • Zielona herbata.

Jak zrobić napar? Wybrany produkt zalej gorącą wodą i odczekaj 10-15 minut. Odcedź i namocz w płynie wacik kosmetyczny. Odciśnij, następnie przykładaj do zamkniętej powieki. Dla najlepszych efektów czynność wykonuj trzy lub cztery razy w ciągu dnia.

Jęczmień na oku: Przyczyny

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy zapoznać się z najczęstszymi powodami, które sprzyjają powstawaniu jęczmienia. Wiele z tych nawyków w prosty sposób można wyeliminować.

  • Przede wszystkim trzeba pamiętać o higienie oczu i nie dotykać ich nieumytymi rękoma.
  • Ważne jest dokładne usuwanie resztek makijażu łagodnymi kosmetykami, przeznaczonymi do pielęgnacji oczu i ich okolic.
  • Nosisz soczewki kontaktowe? Nigdy nie używaj ich dłużej, niż wskazują na to zalecenia.
  • Jęczmień na powiecie może być też związany z trądzikiem różowatym lub łojotokowym zapaleniem skóry. W skrajnych przypadkach może być objawem cukrzycy.

Polecamy: Tatuaże permanentne a zmywalne. Które bardziej szkodzą skórze?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama