Reklama

Domowe sposoby na afty

Nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, niedobór witamin i składników mineralnych, alergie, nadwrażliwość pokarmowa, wyżynanie się ósemek, choroby migdałków oraz zaburzenia o podłożu hormonalnym i autoimmunologicznym - to najczęstsze przyczyny pojawienia się aft. Jak skutecznie złagodzić dolegliwości towarzyszące powstawaniu tych bardzo bolesnych owrzodzeń? Sięgnij po olejek goździkowy, pieprz cayenne czy szałwię. Potrafią zdziałać prawdziwe cuda.

Olejek goździkowy

Nie bez przyczyny dentyści sięgają podczas zabiegów po olejek goździkowy. Zawarty w nim eugenol wykazuje działanie przeciwbólowe i skutecznie łagodzi nawet najbardziej uporczywe dolegliwości.

Jak wykorzystać olejek goździkowy do leczenia aft?

Potrzebne ci będą:

- 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek

- 4-5 kropli olejku z goździków

- waciki

- ciepła woda/solona woda

Oczyść usta płucząc je ciepłą lub posoloną wodą. Następnie wymieszaj olej z goździków z oliwą z oliwek. Zamocz w mieszance wacik i przyłóż go na owrzodzone miejsce. Po pięciu minutach zdejmij. Od razu odczujesz ulgę.

Spray znieczulający

Chcesz zmniejszyć dyskomfort w połykaniu, zahamować stany zapalne i pozbyć się dolegliwości towarzyszących aftom? Sięgnij po przeciwbakteryjny spray na bazie olejku z eukaliptusa i mięty.

Potrzebne składniki:

- 2 łyżki oliwy lub oleju z nasion winogron

- 10 kropli olejku miętowego

- 8 kropli olejku eukaliptusowego

- butelka z atomizerem

Połącz oliwę z oliwek z olejkiem miętowym i olejkiem eukaliptusowym. Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj zmienione chorobowo miejsce. Na pozytywne efekty nie będziesz musiała długo czekać.

Pieprz cayenne

Co wspólnego z leczeniem dolegliwości towarzyszących aftom ma pieprz cayenne? Zawarta w nim kapsaicyna działa podobnie jak popularne środki przeciwbólowe i bardzo szybko przynosi ulgę.

Potrzebne ci będą:

- pieprz cayenne

- ciepła woda

- waciki kosmetyczne

Dodaj do pieprzu cayenne taką ilość wody, aby otrzymać konsystencję pasty. Nałóż ją bezpośrednio na chorobowo zmienione miejsce. Zabieg powtarzaj 2-3 razy dziennie. Szybko poczujesz ulgę.

Aloes

Aloes jest królem wśród roślin zmniejszających podrażnienia. Żel pozyskiwany z tej rośliny pomaga między innymi w oparzeniach słonecznych oraz aftach.

Potrzebne ci będą:

* 1 łyżeczka żelu aloesowego

* 1 łyżka wody

Zmieszaj żel z wodą i płucz nim usta trzy razy dziennie. Skutecznie zmniejszysz ból i przyspieszysz gojenie się ran.

Szałwia

Szałwia nie tylko skutecznie ukoi nerwy i zwalczy sezonowe infekcje, ale jednocześnie doskonale sprawdzi się w leczeniu bolesnych owrzodzeń.

Przygotuj:

- garść świeżej szałwii lub 2 łyżeczki suszonej szałwii

- 100-300 g wody

Włóż liście szałwii do słoika, szczelnie go zamknij i odstaw na 24 godziny w zaciemnione miejsce. Na następny dzień uformuj z wilgotnych liści szałwii kulkę i przyłóż ją bezpośrednio na zmienione chorobowo miejsce. Na koniec opłucz usta wodą. Szybko odczujesz efekty.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama