Reklama

Długie paznokcie a higiena w czasie pandemii

Długie paznokcie – zarówno naturalne, jak i sztuczne stały się w ostatnich latach bardzo modne. Dzięki żelowym hybrydom wiele kobiet cieszy się oryginalnie pomalowanymi i zadbanymi paznokciami. Niestety podczas pandemii koronawirusa taka ozdoba dłoni może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19. Wszystko dlatego, że zachowanie higieny przy długich paznokciach jest o wiele trudniejsze i bardziej kłopotliwe. Sprawdź, dlaczego lepiej skrócić paznokcie i jak samodzielnie zdjąć hybrydy.

Reklama

Długie paznokcie a koronawirus

Koronawirusem najłatwiej zarazić się poprzez bliski kontakt z zakażoną osobą. Równie niebezpieczne jest jednak dotykanie twarzy nieumytymi dłońmi. Okazuje się też, że w obecnej sytuacji zagrożeniem mogą być długie paznokcie. Nawet jeśli umyjemy ręce, pod paznokciami wciąż mogą znajdować się szkodliwe drobnoustroje, w tym nowy koronawirus. Żeby się go pozbyć, przestrzeń pod paznokciami należałoby przez 30 sekund czyścić za pomocą szczoteczki i wody z mydłem. Poza tym udowodniono, że posiadanie długich paznokci sprzyja częstszemu dotykaniu twarzy, a nawet ust. Dlatego specjaliści podkreślają, że znacznie bezpieczniejsze jest zdjęcie sztucznych paznokci oraz przycięcie tych naturalnych na krótko. Osoby, które mają tendencję do obgryzania paznokci, powinny jak najszybciej zwalczyć ten nałóg, na przykład poprzez stosowanie specjalnych preparatów do dłoni czy zajmowanie rąk czymś innym (pomocne mogą być np. piłki antystresowe).

Jak samodzielnie zdjąć hybrydy?

W czasie pandemii koronawirusa niedozwolone są między innymi wizyty w salonach kosmetycznych. Dlatego problemem może być usunięcie sztucznych paznokci. Na szczęście żelowe hybrydy w prosty sposób można zdjąć samodzielnie. Potrzebny będzie zmywacz do lakieru hybrydowego lub zwykły zmywacz z acetonem, folia aluminiowa, pilniczek do matowienia lakieru i drewniany patyczek, a także waciki kosmetyczne.

Zdejmowanie hybryd zacznij od zmatowienia lakieru za pomocą pilniczka. Waciki kosmetyczne (można podzielić je na pół) należy nasączyć zmywaczem i nakładać na paznokcie, a następnie owijać je folią aluminiową. Każdy paznokieć powinien przebywać w takim „opatrunku” przez 15 minut. Po tym czasie resztki żelowego lakieru należy jak najdelikatniej zdejmować za pomocą drewnianego patyczka. Po usunięciu hybryd paznokcie najlepiej wygładzić za pomocą specjalnego pilnika lub kostki do polerowania i nasmarować odżywką do paznokci.

Jak dbać o higienę rąk?

Dokładne mycie rąk jest jedną z najskuteczniejszych form ochrony przed koronawirusem. Naukowcy zwracają uwagę, by dłonie myć za pomocą mydła i ciepłej wody przez co najmniej 20-30 sekund. Ważne jest, by nie pomijać żadnego fragmentu dłoni i myć również przestrzeń między palcami i pod paznokciami. Kluczowe jest również unikanie dotykania twarzy – wirus może się przedostać do organizmu poprzez błony śluzowe ust, nosa i oczu. Dezynfekować należy także przedmioty, których najczęściej dotykamy – smartfon, laptop, klamki, klucze czy portfel i dokumenty.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama