Reklama

Czy można wybielić zęby domowymi sposobami?

Śnieżnobiałe zęby i hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu kobiet i mężczyzn, jednak tego celu nie da się osiągnąć w łatwy sposób. Dlaczego? Wszystko ze względu na fakt, że nasze nawyki żywieniowe i przyzwyczajenia generują ogromne ilości osadów, które osiadają się na szkliwie i psują wygląd zębów. Aby mieć białe zęby, niektórzy chcą zastosować tanie, domowe metody znalezione w Internecie. Choć autorzy przekonują, że efekty są widoczne, to ich stosowanie może być opłakane w skutkach. Zatem, czy można wybielić zęby domowymi sposobami? Przekonajmy się!

Białe zęby: Czy każdy może je mieć?

Trudno się dziwić, że wiele osób chce mieć idealnie białe zęby, ponieważ wyglądają bardzo atrakcyjnie i zdrowo. Jednak warto wiedzieć, że nie każdy naturalnie posiada białe szkliwo, ponieważ nawet i te pozbawione osadów zęby mogą być w odcieniach żółci oraz beżu. Hollywoodzki uśmiech jest możliwy do osiągnięcia, ale wiąże się z wizytami u stomatologa i zastosowaniem wielu bardzo inwazyjnych i kosztownych metod. Oczywiście, warto skorzystać z usług profesjonalisty, nawet jeśli chcemy usunąć szpecących osadów, bez zmiany koloru szkliwa. Stomatolog dobierze odpowiednią metodę, która będzie bezpieczna i nie zniszczy powłoki chroniącej zęby. 

Reklama

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Choć w internecie można znaleźć wiele pomysłów na wybielenie zębów, nie wszystkie się do tego nadają. Przede wszystkim ze względu na fakt, że mogą one jeszcze bardziej zaszkodzić szkliwu, znacznie je osłabiając. W konsekwencji zęby podatne są na stany zapalne, choroby przyzębia, tworzenie się próchnicy oraz innych schorzeń, które mogą w niekorzystny sposób zmienić wygląd naszego uśmiechu. Jeśli chcemy skorzystać z domowych metod, lepiej wcześniej zasięgnąć opinii stomatologa, który najpierw oceni stan uzębienia, a następnie pomoże dobrać odpowiednią metodę.

Kurkuma, soda oczyszczona i węgiel aktywny!

Co łączy kurkumę, sodę oczyszczoną i węgiel aktywny? Często stawia się je jako naturalne środki, które mają za zadanie wybielić nasze zęby, a także usunąć nagromadzone na nich osady. W sieci można znaleźć wiele porad ich wykorzystanie, przede wszystkim polegają na szczotkowaniu nimi zębów przez kilka minut. Czy jest to bezpieczne? Niestety, taki sposób wymaga tarcia i ścieraniu osadów - efekt może być widoczny po regularnym stosowaniu i osady znikną, ale na dłuższą metę można sobie zniszczyć zęby. Dlaczego? Ponieważ drobinki mogą spowodować mikrouszkodzenia szkliwa, co jest otwartą drogą dla bakterii, które w krótkim czasie doprowadzą do powstania jeszcze bardziej widocznych osadów, a także osłabienia i zniszczenia zębów. Poza tym kurkuma może powodować stany zapalne dziąseł i jamy ustnej, a także zabarwić szkliwo na intensywnie żółty kolor.

Sok z cytryny i pomarańczy!

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że cytrusy są ważnym źródłem witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne i poprawia odporność. Poza tym sok z cytryny jest skutecznym środkiem wybielającym tkaniny oraz sposobem na pozbycie się osadów z kamienia nagromadzonego na armaturze. Choć niektórzy przekonują, że sok z cytryny lub pomarańczy może wybielić zęby, lepiej nie stosować ich na własną rękę. Zawierają kwasy, które nadmiernie stosowane (zwłaszcza podczas pocierania) mogą niszczyć szkliwo. Soki cytrusowe można pić, a zwłaszcza w czasie wzmożonych ataków bakterii i wirusów. Jednak po ich wypiciu lepiej wstrzymać się z myciem zębów przez przynajmniej pół godziny.  

Woda utleniona

Wiele poradników przekonuje, że woda utleniona może skutecznie wybielić szkliwo zębów. Co prawda, jej obecność jest w różnych preparatach, które wykorzystywane są przez specjalistów, jednak ich stosowanie na własną rękę może zniszczyć szkliwo. Wszystko ze względu na fakt, że stężenie tego środka jest dostosowane do stanu uzębienia, co w domowych warunkach może być trudne do osiągnięcia. Samodzielne stosowanie wody utlenionej na wybielenie zębów może je nie tylko podrażnić, ale także na zawsze uszkodzić zęby.

Zobacz także:

Leczenie kanałowe. Jak przebiega? Ile kosztuje?

Chirurgiczne usuwanie ósemek. Kiedy jest konieczne?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama