Reklama

Czego objawem są białe paznokcie?

Zadbane paznokcie to wizytówka każdej osoby. Dlatego szczególną uwagę zwracamy na ich czystość, kształt i wygląd, a wszelkie plamki, przebarwienia i zmiany traktujemy głównie jako mankament estetyczny. Tymczasem kondycja paznokci wiele mówi nam o stanie naszego zdrowia. Zmiana koloru płytki paznokcia czy pojawiające się na niej bruzdy to częsty objaw chorób układu krążenia, stanu zapalnego wątroby, schorzeń skóry, a także groźnych niedoborów. Na wygląd paznokci szczególną uwagę powinny zwrócić kobiety, które często nakładają manicure hybrydowy. Zmiany są wtedy ukryte, a zniszczoną płytkę paznokcia łączymy z efektem zabiegu. Sprawdź, czego objawem są białe paznokcie.

Reklama

Czym są białe plamki na paznokciach?

Białe przebarwienia to najczęściej pojawiające się na paznokciach zmiany. Określa się je bielactwem paznokci lub kwitnącymi paznokciami, oficjalna nazwa to leukonychia. Przebarwienia mogą mieć postać niewielkich, pojedynczych lub występujących w skupiskach białych plamek. Zdarza się też, że przybierają kształt podłużnych lub poprzecznych prążków czy pasków. Zazwyczaj leukonychia nie jest groźna, ale jeśli zmiany nie przesuwają się wraz ze wzrostem paznokcia, a w dodatku się powiększają, może to świadczyć o poważnych chorobach w organizmie.

Białe plamki na paznokciu a niedobory i urazy

Białe plamki, które się nie powiększają i zmieniają położenie wraz ze wzrostem paznokcia, to częsty efekt urazów mechanicznych. Pojawiają się po uderzeniu, na skutek stukania paznokciem o twardą powierzchnię czy nieumiejętnie wykonanego zabiegu manicure (np. nieprawidłowego piłowania paznokci). Białe zmiany na paznokciach to również częsty objaw niedoboru cynku, wapnia lub białka w organizmie. A to skutkuje również zaburzeniami metabolizmu czy osłabieniem odporności.

Białe plamki na paznokciu – objaw chorób

Plamki, które nie zmieniają swojego położenia, powiększają się, a nawet zajmują całą płytkę paznokcia, powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. W ten sposób objawiają się między innymi choroby tarczycy i nerek, anemia, niewydolność serca, stan zapalny wątroby, łuszczyca, łysienie plackowate, rumień wielopostaciowy, grzybica, a nawet choroby nowotworowe (np. ziarnica złośliwa).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama