Reklama

Co naprawdę znajduje się w twoim antyperspirancie?

Większość ludzi stosuje codziennie antyperspirant lub dezodorant i dzięki temu świat jest prawdopodobnie bardziej świeżym i przyjemniejszym miejscem do życia. Czy jednak zastanawiałaś się kiedykolwiek, co rzeczywiście znajduje się w tym, co aplikujesz pod pachy każdego dnia? Dotyczy to wszystkich kosmetyków; niektóre są lepsze, inne gorsze, ale istnieje kilka składników w antyperspirantach, które być może wolałabyś omijać. Nie wszystkie antyperspiranty są szkodliwe, ale stosujesz je prawdopodobnie każdego dnia, więc rozsądnie będzie wiedzieć, co się w nich znajduje. Nikt, kto podróżuje publicznym transportem, nie chciałby, aby byly zabronione, ale oto dziesięć składników znajdujących się w antyperspirantach, o których może zechciałabyś się czegoś dowiedzieć.

Aluminium

Najpowszechniej stosowane w antyperspirantach substancje to składniki aluminiowe, które zatykają gruczoły potowe i przeciwdziałają poceniu się. Był czas, w którym głośna była plotka, jakoby antyperspiranty zawierające aluminium powodowały raka piersi. Nie ma jednak żadnego naukowego dowodu potwierdzającego tę teorię. Niektóre tańsze antyperspiranty zawierają też śladowe ilości metali ciężkich, które z pewnością nie są obojętne dla zdrowia.

Parabeny

Parabeny, które są stosowane w kosmetykach jako konserwanty, mają bardziej uzasadniony związek z powstawaniem nowotworu. Dlatego też można obecnie kupić produkty bez ich zawartości. Niektóre badania wykazały ślady parabenów w komórkach guzów raka piersi. Doprowadziło to postawienia teorii, że istnieje związek pomiędzy parabenami a rakiem piersi, choć nie udowodniono, że chodzi o parabeny pochodzące z antyperspirantów.

Alkohol

Wiele antyperspirantów zawiera alkohol, choć nie w ilości, która mogłaby wyrządzić nam jakąkolwiek krzywdę. Alkohol stosuje się, gdyż bardzo szybko wysusza skórę i daje wrażenie chłodzenia podczas aplikacji.

Glikol propylenowy

Glikol propylenowy jest jednym ze składników, na które warto zwrócić uwagę, ponieważ ma związek z różnymi potencjalnymi zagrożeniami dla zdrowia. Nawet niewielkie stężenie tej substancji może spowodować podrażnienie, ale w połączeniu z innymi składnikami może również mieć szkodliwy wpływ na układ nerwowy, serce i wątrobę.

Triklosan

Chociaż triklosan jest używany w wielu produktach kosmetycznych, wykazano, że ma on wpływ na ludzki organizm. Badanie przeprowadzone przez University of California Davis udowodniło, że triklosan może mieć wpływ na funkcjonowanie mięśni. Znaleziono również związek pomiędzy triklosanem a chorobami serca. Wcześniejsze badania sugerowały, iż triklosan może mieć wpływ na gruczoły tarczycy.

Ftalany

Ftalany używane są do produkcji wielu kosmetyków, ponieważ dzięki nim produkt trzyma się skóry i szybko zostaje przez nią wchłonięty. Wykazano, ze większość Amerykanów ma ślady ftalanów w moczu i składniki te mają związek z problemami zdrowotnymi takimi jak bezpłodność i nowotwór.

Zapach

Wyraz "fragrance" oznaczający zapach znaleźć można na wielu etykietach produktów kosmetycznych. Kryje się za nim nieskończona ilość różnych, potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych. Producenci kosmetyków robią w ten sposób unik, twierdząc, że dokładny skład ich produktów jest tajemnicą handlową, ale oznacza to, że wszystko można ukryć za wyrazem "zapach".

Butylohydroxytoluen

Butylohydroxytoluen (BHT) powoduje nadwrażliwość u dzieci i według Amerykańskiego Urzędu Zdrowia i Usług jest to składnik kancerogenny. BHT jest uznany przez niektóre organizacje za wysoce toksyczny i wskazuje się, że ma on związek z powstawaniem nowotworów i zaburzeniami w wydzielaniu wewnętrznym, jak również reakcjami alergicznymi.

Krzemionka

Krzemionka może podrażniać skórę u niektórych osób i jako składnik antyperspirantów może zawierać zanieczyszczenia takie jak kwarc, który ma działanie kancerogenne.

Czego można bezpiecznie używać?

Wiele ze składników, które zostały wymienione, stosowanych jest w kosmetykach i innych produktach, ale ponieważ antyperspirantów używamy codziennie na skórę, niektórzy ludzie mają obawy, czy ich składniki nie gromadzą się w naszym ciele, powodując szkody. Jeśli jest to również twoja obawa, istnieje wiele naturalnych, mniej szkodliwych produktów na rynku. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest szukanie naturalnych, organicznych produktów, zamiast chwycenia w rękę najtańszego produktu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama