Reklama

Afta: Domowe sposoby na jej pozbycie się

Wiele osób z pewnością wie, jak bardzo bolesną i uprzykrzającą życie zmianą zapalną jest afta. To niewielkie owrzodzenie pojawia się zazwyczaj na dziąsłach, wargach, policzkach lub języku i utrudnia spożywanie pokarmów czy picie napojów. Afty znikają zazwyczaj samoistnie, ale mogą utrzymywać się przez kilka tygodni i mają tendencję do nawracania. Dlatego warto wiedzieć, jak szybko pozbyć się aft i złagodzić dolegliwości im towarzyszące. Jakie są domowe sposoby na afty? Oto kilka z nich.

Reklama

Olej kokosowy na afty

Jednym ze sprawdzonych sposobów na afty jest zastosowanie oleju kokosowego. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu pomoże odkazić zmianę i zmniejszyć ból oraz obrzęk towarzyszący owrzodzeniu. Wystarczy za pomocą palca lub wacika kosmetycznego nałożyć na aftę sporą porcję oleju i pozostawić na kilka minut. Zabieg najlepiej wykonywać kilka razy dziennie.

Szałwia na afty

Nieocenioną pomoc w walce z aftami zapewni także szałwia. Również wykazuje działanie przeciwzapalne, a dzięki zawartości garbników może zmniejszyć przekrwienie owrzodzenia. Jak ją stosować? Należy dwie łyżeczki suszonej szałwii zalać gorącą wodą i parzyć przez 10 minut. Ostygniętym naparem płuczemy jamę ustną przez jedną minutę. Można jeszcze zastosować inny sposób na wykorzystanie tego zioła. Wystarczy wrzucić do słoika garść świeżych liści szałwii, zakręcić i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie formujemy kulkę z wilgotnych liści i przykładamy do afty na pięć minut. Na koniec przemywamy zmianę zimną wodą.


Olejek goździkowy na afty

W leczeniu aft pomóc może także olejek goździkowy. Obecny w nim eugenol działa przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Może więc skutecznie złagodzić ból i dyskomfort towarzyszący afcie. Należy w tym celu wymieszać ze sobą 4-5 kropli olejku goździkowego z ½ łyżeczki oliwy z oliwek. Usta płuczemy ciepłą lub osoloną woda, a następnie moczymy wacik w mieszance i przykładamy do afty na 5 minut. Taki okład z pewnością szybko przyniesie ulgę.

Aloes na afty

Na afty warto również zastosować aloes. To roślina o wielu właściwościach leczniczych - regeneruje i nawilża skórę, działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a do tego łagodzi podrażnienia i przyspiesza proces gojenia się ran. Wystarczy nałożyć żel aloesowy bezpośrednio na aftę lub wymieszać z łyżeczką wody i przepłukiwać roztworem jamę ustną trzy razy dziennie. Dzięki temu na pewno szybciej uporamy się z bolesną zmianą.


Soda oczyszczona na afty

Warto sięgnąć po jeszcze jeden sposób na afty, a mianowicie po sodę oczyszczoną. Neutralizuje ona kwasowość w ustach, która stanowi doskonałe środowisko do tworzenia się bolesnych zmian. W dodatku soda oczyści jamę ustną ze szkodliwych bakterii. Jak jej używać? Należy podgrzać ½ szklanki wody i wsypać do niej łyżeczkę sody oczyszczonej, a następnie dobrze wymieszać. Przygotowanym roztworem płuczemy usta. Na koniec należy przepłukać je ciepłą wodą. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama