9 przyczyn, dla których powinno brać się zimne prysznice

Prawie każdy uwielbia brać długie i gorące kąpiele po ciężkim dniu. Prawdą jest także, że taka kąpiel posiada swoje zalety. Myśl o odwrotnej czynności może nie brzmieć zachęcająco, jednak jeśli zaciśniesz zęby i przetrwasz, to możesz wynieść z tego wiele korzyści.

Szok

Jeśli nie czujesz się na tyle dzielny, to dobra wiadomość jest taka, że nie musisz spędzać całego prysznica pod zimną wodą. Najlepsze efekty daje włączenie zimnej wody na kilka ostatnich minut kąpieli. Dzięki temu twój organizm w naturalny sposób wytworzy adrenalinę, która cię pobudzi i doda energii na cały dzień.

Zmniejszenie depresji

Hydroterapia to starożytna praktyka polegająca na wystawianie naszego organizmu na różne temperatury w celach leczniczych. Jeśli zanurzymy się w zimnej wodzie, to zwiększy się przepływ krwi do mózgu oraz zacznie się wydzielanie hormonu o nazwie noradrenalina, który w naturalny sposób nas pobudzi. Wyjaśnia to dlaczego pływanie sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie!

Koniec ze zniszczonymi włosami

Gorący prysznic sprawia, że czujesz się dobrze, jednak nie jest on dobry dla twoich włosów. Właśnie dlatego fryzjerzy zalecają zimną wodę, która pomaga nawilżyć włosy i zapobiega ich rozdwajaniu.

Poprawa krążenia

Naturalna odpowiedź naszego organizmu na zimną wodę jest natychmiastowa: krew pompowana jest przez tętnice, przez co poprawia się wydajność serca, a organy otrzymują optymalną ilość tlenu. Tak więc jest to dobre dla każdej części naszego ciała.

Naturalna poprawa metabolizmu

Kiedy bardzo zimna woda (właśnie tak, musisz odkręcić kurek do końca!) styka się z naszym ciałem, to poziom metabolizmu drastycznie wzrasta, przez co nasz organizm zwiększa spalanie kalorii.

Gładsza skóra? Poproszę!

Poranna kąpiel w zimnej wodzie sprawi, że twoja skóra będzie jędrniejsza oraz bardziej stonowana, ponieważ zimna woda zamyka pory.

Ulga dla mięśni

Wszyscy przykładamy lód do zwichniętej kostki lub ugryzienia po owadzie, a jeśli dołączysz zimny prysznic po treningu to możesz uniknąć bolesności mięśni. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Pozbądź się stresu

Badania pokazały, że zanurzenie się w zimnej wodzie – w formie prysznica, kąpieli w wannie lub oceanie – drastycznie zmniejsza poziom kwasu moczowego w organizmie, który przyczynia się do powstawania stresu.

Słodkich snów

Może wydawać się to sprzeczne z logiką, ponieważ zazwyczaj to gorąca kąpiel jest tym o czym marzymy przed snem, jednak zimny prysznic niweluje stres i pozwala pozbyć się bezsenności.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama